Trwa ładowanie...
d3f66ny
24-01-2008 11:07

Trzech na prezydenta

Już wiadomo, że Dymitr Miedwiediew będzie mógł wystartować w marcowych wyborach prezydenckich w Rosji. Centralna Komisja Wyborcza poinformowała, że oficjalnie zarejestrowała jego kandydaturę.

d3f66ny
d3f66ny

Murowany faworyt będzie miał co najmniej dwóch konkurentów – komunistę Giennadija Ziuganowa i populistę Władimira Żyrinowskiego. O start ubiega się również opozycyjny wobec Kremla Michaił Kasjanow.

Jednak referendum?

Czarne chmury zbierają się nad traktatem lizbońskim. Komisja spraw zagranicznych brytyjskiej Izby Gmin uznała, że jest on powtórzeniem odrzuconej przez Brytyjczyków eurokonstytucji i taką wykładnię zamierzała w poniedziałek przedstawić parlamentowi. Jeśli deputowani zgodzą się z tym wnioskiem, Gordon Brown będzie musiał rozpisać referendum w sprawie traktatu, co znacznie zwiększa groźbę jego odrzucenia.

Czarny papież

71‑letni Adolfo Nicolás został nowym przełożonym generalnym zakonu jezuitów. Hiszpański duchowny zastąpił ojca Petera‑Hansa Kolvenbacha, który nieoczekiwanie złożył rezygnację. Z racji czarnej sutanny, wpływów i dożywotniego sprawowania swojej funkcji przełożony jezuitów nazywany jest „czarnym papieżem”.

Nokia na indeksie

W Niemczech zawrzało, po tym jak firma Nokia ogłosiła, że likwiduje swoją fabrykę w Bochum i przenosi ją do Rumunii, gdzie siła robocza jest znacznie tańsza. Oznacza to, że prawie dwa i pół tysiąca robotników straci pracę. Część niemieckich polityków ostro skrytykowała tę decyzję. Niektórzy, na przykład szef resortu ochrony konsumenta Horst Seehofer, zapowiedzieli, że wymienią swoje nokie na telefony innych marek.

d3f66ny

Watykan Na odsiecz papieżowi

Niedzielna modlitwa „Anioł Pański” na Placu Świętego Piotra w Watykanie przerodziła się w 200‑tysięczną manifestację poparcia dla papieża Benedykta XVI. O taki przejaw solidarności z papieżem apelował wcześniej rzymski wikariusz kardynał Camillo Ruini.

Manifestacja była reakcją na zamieszanie wokół niedoszłej wizyty papieża na rzymskim uniwersytecie La Sapienza. Benedykt XVI miał wziąć udział w 705. rocznicy założenia uczelni, której fundatorem był papież Bonifacy VII. Przeciwko wizycie papieża oficjalnie zaprotestowało 67 naukowców (na dwa tysiące zatrudnionych na La Sapienza). Do wykładowców wkrótce przyłączyło się kilkuset studentów. Protestujący zarzucali Benedyktowi XVI, że jeszcze jako kardynał miał przyznać, iż kościelny proces Galileusza* był „zasadny oraz sprawiedliwy”.

luc

d3f66ny
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f66ny
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj