Polska"Trzeba zweryfikować liczbę Polaków, którzy zginęli w czasie wojny"

"Trzeba zweryfikować liczbę Polaków, którzy zginęli w czasie wojny"

Profesor Jerzy Eisler uważa, że liczba ponad sześciu milionów Polaków, którzy zginęli w czasie drugiej wojny światowej, nie jest w pełni miarodajna. Według szefa warszawskiego oddziału IPN inaugurowany dziś projekt "Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką" pomoże ją zweryfikować.

W radiowych "Sygnałach Dnia" profesor Eisler zaznaczył, że liczba ta może być podobna do obecnie znanej. Dodał, że w jego przekonaniu będzie to więcej osób, jednak zdaniem innych historyków liczba ta może być mniejsza. Profesor Jerzy Eisler podkreślił, że ofiar wojny nigdy nie policzy się dokładnie, ale będzie to liczba bardziej prawdopodobna.

Według historyka do tej pory nie podjęto działań mających na celu ustalenie dokładniejszej liczby ofiar, bo obawiano się tej weryfikacji. Jerzy Eisler uważa jednak, że nic nie zmniejszy polskich ran odniesionych podczas wojny.

Profesor Jerzy Eisler uważa, że w ciągu kilku lat w Polsce pojawi się nowa gałąź historii, dotycząca aparatu PRL-owskiej bezpieki. Szef warszawskiego oddziału IPN zaznaczył, że nie zmieni to jednak historii Polski.

W radiowych "Sygnałach Dnia" profesor Eisler wyraził przekonanie, że gdyby okazało się, że w kierownictwie "Solidarności" było kilku agentów, nie zmieni to oceny tego kilkumilionowego ruchu społecznego. Szef warszawskiego oddziału IPN zaznaczył, ze fakty historyczne są stałe i jedynie ich ocena może być różna.

Historyk zwrócił uwagę, że gdy usłyszał, iż Lech Wałęsą upoważnił część działaczy do kontaktów z SB, było to dla niego czymś nowym, ale go nie zaskoczyło. Odnosząc się do publikacji na temat kontaktów Jacka Kuronia ze Służbą Bezpieczeństwa historyk podkreślił, że Kuroń był osobą, która chciała rozmawiać ze wszystkimi.

Szef warszawskiego oddziału IPN podkreślił też, że w swojej pracy robi wszystko, by nie być wykorzystywanym przez polityków. Nie wykluczył jednak, że niektórzy historycy, chcąc zaistnieć medialnie, dają się wykorzystywać do politycznych gier.

historiapolskaofiary
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)