Trwa ładowanie...

Trzcianka: wyburzają Mauzoleum Armii Czerwonej

W Trzciance w Wielkopolsce ruszyło wyburzanie jednego z najokazalszych pomników mających upamiętniać udział radzieckich żołnierzy w wyzwalaniu Polski - Mauzoleum Armii Czerwonej. Władze miasta ponad dwa lata starały się o zgodę na jego usunięcie.

Trzcianka: wyburzają Mauzoleum Armii CzerwonejŹródło: Urząd Miasta i Gminy Trzcianka
d30ghaf
d30ghaf

Sprawa mauzoleum odżyła po 70 latach od jego powstania, gdy pojawiły się plany rewitalizacji placu Pocztowego, na którym je wybudowano. Na przeszkodzie przebudowy centrum miasta stał cmentarz wojenny, który według archiwalnych dokumentów miał znajdować się w obrębie pomnika. Z archiwalnych dokumentów wynikało, że pochowano tam 56 radzieckich żołnierzy.

Zgody na wyburzenie mauzoleum i ekshumację szczątków żołnierzy nie chciały wydać rosyjskie władze. Powołano się przy tym na zapisy umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji.

Tak mauzoleum prezentowało się przed rozbiórką

Wikimedia Commons CC BY
Źródło: Wikimedia Commons CC BY

Władze Trzcianki nie poddały się: przeprowadzono badania georadarem i odwierty w obrębie mauzoleum. Okazało się, że pod ziemią nie ma ludzkich szczątków. Zostały ekshumowane i przeniesione na cmentarz w 1953 roku (wcześniej sądzono, że przeniesiono tam tylko szczątki pochowanych tam oficerów).

Wystąpiono więc o wykreślenie mauzoleum z ewidencji cmentarzy wojennych i o zgodę na rozbiórkę. W czerwcu gmina zgromadziła wszelkie stosowne zezwolenia.

- Rozbiórka z użyciem ciężkiego sprzętu ruszyła dzisiaj w południe, zakończy się jutro - poinformowano WP w biurze promocji, kultury i sportu Urzędu Miejskiego w Trzciance. - To dla nas historyczny dzień - usłyszeliśmy.

d30ghaf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30ghaf
Więcej tematów