Trwa ładowanie...
d32h26p

Trzcianka: wyburzają Mauzoleum Armii Czerwonej

W Trzciance w Wielkopolsce ruszyło wyburzanie jednego z najokazalszych pomników mających upamiętniać udział radzieckich żołnierzy w wyzwalaniu Polski - Mauzoleum Armii Czerwonej. Władze miasta ponad dwa lata starały się o zgodę na jego usunięcie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jeden z najokazalszych pomników Armii Czerwonej w Polsce legł w gruzach
Jeden z najokazalszych pomników Armii Czerwonej w Polsce legł w gruzach (Urząd Miasta i Gminy Trzcianka)
d32h26p

Sprawa mauzoleum odżyła po 70 latach od jego powstania, gdy pojawiły się plany rewitalizacji placu Pocztowego, na którym je wybudowano. Na przeszkodzie przebudowy centrum miasta stał cmentarz wojenny, który według archiwalnych dokumentów miał znajdować się w obrębie pomnika. Z archiwalnych dokumentów wynikało, że pochowano tam 56 radzieckich żołnierzy.

Zgody na wyburzenie mauzoleum i ekshumację szczątków żołnierzy nie chciały wydać rosyjskie władze. Powołano się przy tym na zapisy umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji.

d32h26p

Tak mauzoleum prezentowało się przed rozbiórką

Wikimedia Commons CC BY
Podziel się

Władze Trzcianki nie poddały się: przeprowadzono badania georadarem i odwierty w obrębie mauzoleum. Okazało się, że pod ziemią nie ma ludzkich szczątków. Zostały ekshumowane i przeniesione na cmentarz w 1953 roku (wcześniej sądzono, że przeniesiono tam tylko szczątki pochowanych tam oficerów).

d32h26p

Wystąpiono więc o wykreślenie mauzoleum z ewidencji cmentarzy wojennych i o zgodę na rozbiórkę. W czerwcu gmina zgromadziła wszelkie stosowne zezwolenia.

- Rozbiórka z użyciem ciężkiego sprzętu ruszyła dzisiaj w południe, zakończy się jutro - poinformowano WP w biurze promocji, kultury i sportu Urzędu Miejskiego w Trzciance. - To dla nas historyczny dzień - usłyszeliśmy.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


d32h26p

d32h26p
d32h26p
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów