„Tryptyk Rzymski” na żywo
Uroczyste wykonanie „Tryptyku Rzymskiego” Jana Pawła II odbędzie się 13 kwietnia 2003 r. o godz. 17.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia S.A. im. Witolda Lutosławskiego. Poezje papieża zaprezentują młodzi aktorzy scen polskich: Piotr Adamczyk, Krzysztof Banaszyk, Mateusz Damięcki, Magdalena Kumorek, Marek Molak, Sara Müldner, Maciej Stuhr, Agnieszka Warchulska.
W części muzycznej spektaklu będzie można usłyszeć utwory Arcangelo Corellego w wykonaniu Solistów Warszawskich Concerto Avenna pod kierownictwem Andrzeja Mysińskiego. „Poemat Jana Pawła II to jeden z najważniejszych tekstów współczesnego świata. Dotyka bowiem najistotniejszych wartości, bez których człowiek XXI wieku nie poradzi sobie ze światem i samym sobą” – tak mówił o utworze poetyckim Janusz Kukuła, autor scenariusza i reżyser.
„Tryptyk” wydany przez krakowskie Wydawnictwo św. Stanisława ukazał się w polskich księgarniach 6 marca br. 300-tysięczny nakład rozszedł się już niemal w całości. Krytycy literatury kilka miesięcy temu przewidywali, że będzie najlepiej sprzedającą się książką 2003 roku. W trzech częściach poematu napisanego białym wierszem znajdują się m.in. medytacje dotyczące stworzenia świata jak też kontemplacja natury i jej stwórcy – Boga.
Polskie Radio BIS oraz Teatr Polskiego Radia nieprzypadkowo zdecydowały o wystawieniu tego utworu w Niedzielę Palmową. Jest to bowiem dzień dedykowany przez Papieża młodzieży. „Zaprosiłem do współpracy młodych aktorów, by podjąć próbę zrozumienia i przybliżenia 'Tryptyku Rzymskiego' słuchaczom Polskiego Radia. Przedstawienie, które zaprezentujemy 13 kwietnia nawiązuje do tradycji teatru rapsodycznego, która jest związana z młodością Autora poematu. W moim przekonaniu młodzi aktorzy odsłaniają niedostrzegalną gołym okiem urodę tekstu i pozwolą odkryć jego nowe znaczenia. Warto przekonać się, jakie wartości zrodzą się z chwilą, gdy artyści wypowiedzą słowa Człowieka, który wie o ludziach i świecie tak wiele. Połączenie mądrości i wiary ze szczerością i nadzieją, być może sprawi, że powstanie przenikliwy portret współczesności. Może przyczynimy się do ocalenia wizji świata, której największą wartością jest miłość” - powiedział Janusz Kukuła.
Honorowy patronat na spektaklem objął prymas Józef Glemp. (mdz)