Trwa ładowanie...
d2n8ijl

Trybunał zbada grudniową ustawę PiS o TK na rozprawie 8 i 9 marca

• Trybunał Konstytucyjny zajmie się ustawą o TK autorstwa PiS
• Termin rozprawy przewidziano na 8 i 9 marca
• Trybunał rozpoznawać będzie sprawę w pełnym składzie
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Trybunał zbada grudniową ustawę PiS o TK na rozprawie 8 i 9 marca
(Flickr, Fot: Lukas Plewnia)
d2n8ijl

Trybunał Konstytucyjny wyznaczył termin rozprawy, na której zajmie się zbadaniem zgodności z konstytucja grudniowej ustawy o TK autorstwa PiS. Ma się ona odbyć 8 i 9 marca - poinformowano na stronie internetowej Trybunału.

Trybunał Konstytucyjny rozpoznawać będzie sprawę w pełnym składzie. Rozprawie będzie przewodniczyć prezes trybunału Andrzej Rzepliński, a sędzią-sprawozdawcą będzie Stanisław Biernat.

Nowela uchwalona przez Sejm 22 grudnia 2015 r. stanowi m.in., że TK co do zasady ma orzekać w pełnym składzie co najmniej 13 spośród 15 sędziów TK (wcześniej pełny skład to co najmniej 9 sędziów). Orzeczenia pełnego składu mają zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak wcześniej - zwykłą. Ponadto, terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane mają być w TK według kolejności wpływu, a co do zasady rozprawa w TK nie może się odbyć wcześniej niż po 3 miesiącach od doręczenia uczestnikom postępowania zawiadomienia o jej terminie, a w pełnym składzie - po 6 miesiącach.

d2n8ijl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację 28 grudnia 2015 r. Jeszcze tego samego dnia ustawę opublikowano i weszła ona w życie.

Do TK zaskarżyli ją: posłowie PO, PSL i Nowoczesnej, I prezes SN, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Krajowa Rada Sądownictwa. Wszystkie wnioski TK połączył do wspólnego rozpoznania. 14 stycznia TK uznał, że zbada nowelę na podstawie ustawy z czerwca 2015 r. i na rozprawie w 12-osobowym składzie. Zdania odrębne do tego postanowienia złożyło dwoje sędziów wybranych w grudniu 2015 r. - Julia Przyłębska i Piotr Pszczółkowski.

d2n8ijl

Podziel się opinią

Share

d2n8ijl

d2n8ijl
Więcej tematów