Trybunał - wyrok nie dziś?
Nie wiadomo, czy Trybunał Konstytucyjny wyda dziś orzeczenie w sprawie konstytucyjności uchwały, powołującej bankową komisję śledczą. Nie można wykluczyć żadnego werdyktu, nawet takiego, że Trybunał uzna, iż nie ma kompetencji, by zająć się tą uchwałą.
Posłowie Platformy Obywatelskiej, którzy skierowali wniosek do Trybunału, uważają, że Sejm w zbyt ogólny sposób sformułował zakres działania komisji, co - według nich - jest niezgodne z konstytucją. Ustawa zasadnicza mówi, że Sejm może powołać komisję śledczą do zbadania określonej sprawy. Obrońcy komisji uważają, że zapisanie w uchwale, iż służy ona zbadaniu rozstrzygnięć dotyczących przekształceń kapitałowych i własnościowych w sektorze bankowym oraz działań organów nadzoru bankowego, wypełnia konstytucyjne normy.
Wniosek przedstawił przed Trybunałem poseł Platformy Obywatelskiej Cezary Grabarczyk. Powiedział, że zakres działania komisji, określony w uchwale jest zbyt szeroki. Zauważył, że zgodnie z konstytucją komisja może być powołana do zbadania tylko konkretnej sprawy. Poseł zwrócił się też do Trybunału, aby uznał swoją kompetencję do rozpatrzenia zgodności uchwały z konstytucją.
Poseł Wojciech Szarama z Prawa i Sprawiedliwości, reprezentujący na posiedzeniu Sejm, wskazał na pożytki płynące z prac komisji śledczych i oświadczył, że uchwała powołująca komisję bankową jest zgodna z konstytucją. Dodał, że Trybunał nie powinien zajmować się wnioskiem PO, ponieważ nie ma kompetencji do badania sejmowej uchwały, która nie jest ona aktem normatywnym.
Członkowie Trybunału zadają większość pytań posłom Prawa i Sprawiedliwości, broniącym stanowiska Sejmu. Pytań jest często tyle, że posłowie gubią się w odpowiedziach. Wiele pytań dotyczy kwestii merytorycznych i treści uchwały. Może to sugerować, że wbrew stanowisku Sejmu Trybunał uznał, iż jest władny orzekać w tej sprawie. Nie wiadomo jednak, czy Trybunał wyda orzeczenie dzisiaj. Niewykluczone, że sedziowie dadzą sobie kilka dni, by dokładnie przygotować uzasadnienie orzeczenia.
Specjalista w zakresie prawa konstytucyjnego, profesor Piotr Winczorek, wyjaśnił, że decyzja Trybunału zależy od tego, czy uzna on, że uchwała tworzy ogólne normy postępowania. Wtedy będzie mógł ją rozpatrzyć, w przeciwnym razie sprawa zostanie umorzona. Gdy Trybunał uzna, że może orzekać w sprawie, to odniesie się do szczegółowych zarzutów, stawianych przez wnioskodawców.
Konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego, doktor Ryszard Piotrowski, uważa, że Trybunał może rozpatrzyć sprawę powołania komisji. Piotrowski wyjaśnił, że Trybunał zajmuje się normami prawnymi. Uchwała powołująca komisję nie jest co prawda ustawą, ale ma jej znamiona. Poza tym, zdaniem Piotrowskiego, w państwie prawnym nie powinno być "sytuacji patowej", w której nie można w sposób wiążący ocenić, czy jakiś organ państwa działa zgodnie z prawem.
Marszałek Sejmu Marek Jurek zapewnił, że komisja śledcza została powołana zgodnie z prawem. Marszałek zapowiedział, że w razie niekorzystnego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego będzie bronił komisji.