PolskaTrybunał w Strasburgu zajmie się skargą maturzystów z Polski. Unieważniono im egzamin

Trybunał w Strasburgu zajmie się skargą maturzystów z Polski. Unieważniono im egzamin

Grupa maturzystów z Ostrowca Świętokrzyskiego postanowiła dochodzić swoich praw przed Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu. Uważają, że pozbawiono ich prawa do sądu, prawa do prywatności, prawa do skutecznych środków ochrony prawnej oraz prawa do nauki.

Trybunał w Strasburgu zajmie się skargą maturzystów z Polski. Unieważniono im egzamin
Źródło zdjęć: © WP.PL
Violetta Baran

Europejski Trybunał Praw Człowieka poinformował polski rząd, że przyjął 18 skarg złożonych przez maturzystów, których egzaminy zostały unieważnione w 2011 roku - poinformowała Helsińska Fundacja Praw Człowieka

W maju 2011 r. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna unieważniła wyniki egzaminu maturalnego z chemii grupie kilkudziesięciu maturzystów ze szkół w Ostrowcu Świętokrzyskim. W uzasadnieniu stwierdzono że ich prace nie były napisane samodzielnie, czyli - mówiąc wprost - maturzyści ściągali Z informacji, którą otrzymali, nie wynikało jednak wprost, co do których zadań w ich pracach egzaminatorzy mieli zastrzeżenia. OKE wskazywała, że w unieważnionych pracach powtarzały się bardzo charakterystyczne błędy, które nie wynikają ze sposobu nauczania. Zadania wykonane były w sposób inny niż ten, którego uczy się w szkole.

Decyzję OKE zatwierdziła następnie Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Chemia nie jest przedmiotem obowiązkowym na maturze, więc młodzież z Ostrowca świadectwa dojrzałości dostała. Co ciekawe, maturę zdali z przedmiotów podstawowych - z bardzo dobrymi wynikami. Brak dodatkowych punktów z unieważnionego egzaminu z chemii uniemożliwił im jednak m.in. dostanie się na studia medyczne.

Sądy administracyjne oddalają skargę

Maturzyści zwrócili się do wojewódzkiego sądu administracyjnego o zweryfikowanie unieważnienia egzaminu, jednak sąd stwierdził, że prawo nie przewiduje takiej możliwości. Naczelny Sąd Administracyjny utrzymał to orzeczenie w mocy. Podkreślił też, że sam fakt posiadania świadectwa dojrzałości nie stanowi o „prawie” przyjęcia na dowolne studia.

Maturzyści złożyli też skargi konstytucyjne do Trybunału Konstytucyjnego. Ten jednak oddalił je w 2015 r. i uznał, że stwierdzenie tego, czy matura została napisana samodzielnie, stanowi element merytorycznej oceny pracy egzaminacyjnej. Dlatego ta kwestia nie stanowi „sprawy” w rozumieniu przepisów Konstytucji i nie wymaga kontroli sądowej.

Ostatecznie maturzyści zdecydowali się złożyć w tej sprawie skargi do ETPC. Podkreślają w nich, że przez brak kontroli sądowej decyzji komisji egzaminacyjnych doszło do naruszenia gwarancji zawartych w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka: prawa do sądu, prawa do prywatności, prawa do skutecznych środków ochrony prawnej oraz prawa do nauki.

Sprawa maturzystów z 2011 r. jest prowadzona i monitorowana przez Helsińską Fundację Praw Człowieka w ramach Programu Spraw Precedensowych.

Źródło: HFPC

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (63)