Trwa ładowanie...

Trybunał w Strasburgu nie przyjął skargi rodziny Polaka w śpiączce

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu nie przyjął skargi złożonej przez rodzinę mieszkającego w Anglii, pozostającego w śpiączce obywatela Polski - poinformowali jego bliscy. To pozwala szpitalowi odłączyć podawanie mu pożywienia i wody.

Trybunał w Strasburgu nie przyjął skargi rodziny Polaka w śpiączceTrybunał w Strasburgu nie przyjął skargi rodziny Polaka w śpiączceŹródło: Getty Images, fot: Omar Marques
d3hgbk2
d3hgbk2

Brytyjski sąd chce odłączenia od aparatury Polaka, który po ataku serca pozostaje od dwóch miesięcy w śpiączce. Rodzina walczy o podtrzymywanie go przy życiu.

Zgodnie z wolą brytyjskiego sądu mężczyzna może zostać odłączony od aparatury w czwartek. Ostatnią nadzieją na zmianę decyzji była interwencja Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Wniosek o pomoc do ETPC złożyły matka i siostra mężczyzny przebywającego w śpiączce. Sąd zdecydował, że aby wstrzymać odłączenie od aparatury.

Jak przekazała PAP wieczorem rodzina mężczyzny, aparatura nie została jeszcze odłączona, choć szpital może to zrobić w każdej chwili. Rodzina chciałaby, aby w sprawę zaangażował się polski rząd.

d3hgbk2

Mężczyzna znajdujący się w śpiączce mieszkał w Anglii od kilkunastu lat. 6 listopada 2020 roku doszło u niego do zatrzymania pracy serca i trwałego uszkodzenia mózgu. O zgodę na odłączenie od aparatury do sądu wystąpił szpital, w którym od dwóch miesięcy przebywa mężczyzna. Do wniosku przychyliły się mieszkające w Anglii dzieci oraz żona poszkodowanego. Przeciwna tej decyzji jest jednak pozostała część rodziny.

Żona mężczyzny pozostającego w śpiączce uważa, że nie chciałby on być podtrzymywany przy życiu w obecnym stanie. Druga część rodziny argumentuje jednak, że jako praktykujący katolik opowiadał się za prawem do życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Sąd Opiekuńczy odrzucił te dowody, wskazując, że nagrane smartfonem wideo nie ma takiej samej wagi jak badania medyczne, mruganie oczami według lekarzy jest naturalnym odruchem osoby pozostającej w tym stanie i niekoniecznie jest ono reakcją na obecność kogoś z rodziny.

d3hgbk2

Brytyjski sąd nie wyraził także zgody na przetransportowanie mężczyzny do Polski. Wiązałoby się to z dużym ryzykiem śmierci w trakcie transportu.

Źródło: RMF FM

Czy ozdrowieńcy powinni być szczepieni? Prof. Simon: "Nie ma przeciwwskazań, żeby podbić poziom przeciwciał"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3hgbk2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hgbk2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj