Trybunał Konstytucyjny o mieszkaniach dziedziczonych w spadku
Objęcie własnościowego mieszkania spółdzielczego, przekazanego w spadku, powinno być możliwe w każdym terminie, dlatego niekonstytucyjny jest zapis, dający rok na załatwienie
formalności - uznał Trybunał Konstytucyjny.
W poniedziałek Trybunał rozpatrzył skargę konstytucyjną Anny W., która zaskarżyła jeden z zapisów ustawy Prawa spółdzielczego z 1982 roku.
Zgodnie z nim, osoby chcące przejąć mieszkanie otrzymane w spadku powinny w ciągu roku przedłożyć zarządom spółdzielni postanowienie stwierdzające nabycie spadku lub pismo potwierdzające, że w tym terminie złożyły wniosek o stwierdzenie nabycia spadku.
Zakwestionowany zapis już nie obowiązuje, ponieważ zniosła go nowelizacja ustawy z 1999 roku. Mimo to, są osoby, którym spółdzielnie odmówiły przyznania mieszkania w spadku, ponieważ nie dopełniły odpowiednich formalności w wyznaczonym terminie.
Osoby te będą jednak mogły - w ciągu miesiąca od ogłoszenia wyroku TK w Dzienniku Ustaw - wznowić postępowanie w sprawach spadkowych.
Stwierdzenie niezgodności z konstytucją artykułu 228 paragraf 1. Prawa spółdzielczego otwiera możliwość żądania wznowienia postępowania zakończonego prawomocnym orzeczeniem lub innym rozstrzygnięciem - orzekł Trybunał w uzasadnieniu.
W ocenie Trybunału, zakwestionowany zapis naruszył m.in. konstytucyjną gwarancję dziedziczenia majątku. (aso)