PolskaTrwają uroczystości ku czci ofiar zbrodni katyńskiej

Trwają uroczystości ku czci ofiar zbrodni katyńskiej

Ten akt to akt pamięci - mówił prezydent Lech Kaczyński podczas uroczystości ku czci ofiar zbrodni katyńskiej "Katyń - Pamiętamy. Uczcijmy Pamięć Bohaterów". Prezydent odczytał nazwiska 32 najstarszych stopniem oficerów - ofiar zbrodni katyńskiej.

Trwają uroczystości ku czci ofiar zbrodni katyńskiej
Źródło zdjęć: © PAP

###Galeria
[

]( http://wiadomosci.wp.pl/katyn-pamietamy-6038675054879873g ) [

]( http://wiadomosci.wp.pl/katyn-pamietamy-6038675054879873g )
"Katyń - Pamiętamy"

W czasie uroczystości zorganizowanej przed Świętem Niepodległości awansowanych ma być w sumie 14 tys. 113 oficerów i funkcjonariuszy państwowych, którzy zostali zamordowani w Katyniu, Charkowie, Twerze i Miednoje.

Polsce potrzebna jest pamięć o tych, którzy o nią walczyli. Bo Polska odrodziła się z walki w roku 1918, obroniła swoją niepodległość w roku 1920, walczyła w latach 1939-45 w II wojnie światowej, a naród polski stawiał opór komunizmowi przez prawie 45 lat- mówił Lech Kaczyński podczas uroczystości na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

Z walki, prowadzonej w różnych formach, zbrojnej i pokojowej, zrodziła się wolna Polska - podkreślił prezydent.

11 listopada Polska będzie obchodzić 89. rocznicę odzyskania niepodległości. To dzień naszego triumfu, naszej radości. Ale dwa dni przed tym wielkim świętem chciałbym, żebyśmy skupili się na tych, których pamięć dziesiątki lat była tu, na tej ziemi, zakazaną. Nad ofiarami ludobójstwa w Katyniu, Miednoje, Charkowie i wielu innych miejscach - dodał Lech Kaczyński.

Na Placu Piłsudskiego zgromadzili się członkowie rodzin zamordowanych oficerów, przedstawiciele władz państwowych, ambasadorowie akredytowani w Polsce, harcerze i mieszkańcy Warszawy.

Prezydent odczytał nazwiska oficerów awansowanych na stopnie: generała broni, generała dywizji, wiceadmirała, generała brygady, nadispektora straży granicznej, inspektora policji, inspektora straży granicznej i inspektora służby więziennej.

Na stopień generała broni mianowani zostali: gen. dyw. Stanisław Haller - zamordowany w Charkowie, gen. dyw. Henryk Minkiewicz- Odrowąż - zamordowany w Katyniu i gen. dyw. Leonard Skierski - zamordowany w Charkowie.

Awans na stopień generała dywizji otrzymali: gen. bryg. Leon Billewicz - zamordowany w Charkowie, gen. bryg. Bronisław Bohaterewicz - zamordowany w Katyniu, gen. bryg. Aleksander Kowalewski - zamordowany w Charkowie, gen. bryg. Kazimierz Łukoski-Orlik - zamordowany w Charkowie, gen. bryg. Konstanty Plisowski-Odrowąż - zamordowany w Charkowie, gen. bryg. Franciszek Sikorski - zamordowany w Charkowie, gen. bryg. Piotr Skuratowicz - zamordowany w Charkowie i gen. bryg. Mieczysław Smorawiński - zamordowany w Katyniu.

Na stopień wiceadmirała mianowany został kontradmirał Ksawery Czernicki - zamordowany w Katyniu.

Awans na stopień generała brygady otrzymali: płk Włodzimierz Arwaniti - zamordowany w Charkowie, płk Edward Baranowicz - zamordowany w Katyniu i płk August Biskupski - zamordowany w Katyniu. Na stopień nadinspektora straży granicznej mianowani zostali: inspektor SG Stanisław Hetmanek - zamordowany w Katyniu i inspektor SG Bolesław Rodkiewicz - zamordowany w Twerze k/Miednoje.

Awansowani na stopień inspektora policji państwowej zostali: podinsp. PP Karol Stanisław Fuchs - zamordowany w Twerze, podinsp. PP Wiktor Gorczyński - zamordowany w Twerze, podinsp. PP Bolesław Iżewski - zamordowany w Twerze, podinsp. PP Jan Petri - zamordowany w Twerze, podinsp. PP Karol Romańczyk - zamordowany w Twerze, podinsp. PP Karol Ludwik Stadler - zamordowany w Twerze i podinsp. PP Stanisław Cyankiewicz - zamordowany w Katyniu.

Mianowani na stopień inspektora straży granicznej zostali: nadkomisarz SG Karol Doczkał - zamordowany w Twerze, nadkomisarz SG Józef Leśniewski - zamordowany w Twerze, nadkomisarz SG Jan Mularczyk - zamordowany w Twerze, nadkomisarz SG Marian Karol Mutka - zamordowany w Twerze, nadkomisarz SG Zdzisław Ruciński - zamordowany w Charkowie i nadkomisarz SG Marian Skibiński - zamordowany w Miednoje.

Na stopień inspektora służby więziennej mianowani zostali nadkomisarz Mieczysław Kobyłecki - zamordowany na Ukrainie i nadkomisarz Kazimierz Roszkowski - zmarły po deportacji.

Kolejne nazwiska będą do północy odczytywali artyści i oficerowie Wojska Polskiego, policji, straży granicznej i służby więziennej. Następnie odczytywanie nazwisk awansowanych zostanie przerwane i wznowione o godz. 6 rano w sobotę.

Na zakończenie uroczystości w sobotę nazwiska 30 najniższych rangą oficerów także ma odczytać prezydent Lech Kaczyński.

Łącznie w piątek i w sobotę zostaną publicznie odczytane nazwiska ok. 14 tys. awansowanych oficerów. Wśród nich jest około 8 tys. żołnierzy, ponad 5 tys. funkcjonariuszy Policji Państwowej, 30 funkcjonariuszy Straży Granicznej i ok. 400 funkcjonariuszy Służby Więziennej.

Uroczystościom towarzyszą występy Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego i Chóru Centralnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Ponadto wojsko, żandarmeria wojskowa, policja, straż graniczna i służba więzienna reprezentowane są przez kompanie reprezentacyjne.

Przy Grobie Nieznanego Żołnierza harcerze ułożyli krzyż ze zniczy. Na ekranach ustawionych na placu wyświetlane są zdjęcia zamordowanych oficerów.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)