Trwają polskie badania skutków tsunami
Polskie badania śladów tsunami i przyrodniczych skutków tego kataklizmu w Tajlandii pozwoliły określić skład chemiczny osadów naniesionych przez fale. Zakończono analizy laboratoryjne próbek osadów zebranych na wybrzeżach Tajlandii przez ekipę geologów z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu - poinformował uczestnik ekspedycji dr Witold Szczuciński.
Nasze prace nad materiałem zebranym w czasie badań terenowych w lutym i marcu 2005 zostały już częściowo opublikowane. Stronie tajskiej przekazaliśmy dwa raporty - jeden bezpośrednio po zakończeniu prac terenowych, drugi po wykonaniu analiz laboratoryjnych. Materiały te zostały również wykorzystane do naszych prac naukowych. Okazało się, że osady naniesione przez fale tsunami są nie tylko wzbogacone w sól ale również w niektóre metale ciężkie i arsen - poinformował dr Szczuciński.
Inne badania prowadzone przy współpracy dr Lecha Kotwickiego z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie dotyczyły stanu plaż i ekosystemów plażowych po przejściu tsunami. Okazało się, że już w miesiąc po katastrofie na zniszczonych przez erozję plażach następowała intensywna odbudowa plażowych ekosystemów.
W końcu stycznia 2006 uczeni z UAM rozpoczną kolejny etap badań terenowych w Tajlandii m.in. nad wypłukiwaniem z zalanych terenów, podczas pory deszczowej, osadów naniesionych przez tsunami szkodliwych pierwiastków oraz związków chemicznych.