PolskaTrwa protest pielęgniarek przed kancelarią premiera

Trwa protest pielęgniarek przed kancelarią premiera

W "białym miasteczku" przed kancelarią premiera nadal głoduje jedna pielęgniarka. Prowadzi ona głodówkę już jedenastą dobę. W miasteczku namiotowym protestuje obecnie kilkaset pielęgniarek.

Dr Marta Maskey-Warzęchowska, opiekująca się głodującą, powiedziała, że jeżeli zaistnieją przeciwwskazania, pielęgniarka będzie musiała przerwać protest. Obecnie przyjmuje ona płyny, znajduje się pod stałą kontrolą lekarską.

Wszystko jest pod kontrolą, ale jestem coraz słabsza - powiedziała głodująca pielęgniarka, pochodząca z Krakowa.

W ubiegłym tygodniu dwie z pielęgniarek głodujących w miasteczku namiotowym straciły przytomność i zostały odwiezione do szpitala, dwie inne przerwały protest głodowy po konsultacji z lekarzem.

Zarząd związku, po zasłabnięciu jednej z głodujących pielęgniarek, postanowił, że nie będzie już kolejnych osób podejmujących taką akcję.

Protest głodowy rozpoczęły 25 czerwca trzy pielęgniarki przebywające wewnątrz kancelarii premiera. W kulminacyjnym momencie w miasteczku przed kancelarią głodowało siedem kobiet.

We wtorek będą prowadzone kolejne rozmowy ze stroną rządową w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie. Negocjacje będą dotyczyły m.in. żądań płacowych pielęgniarek. Liczymy, że uda nam się uzyskać porozumienie z rządem. Dopóki porozumienie nie zostanie podpisane, "białe miasteczko" pozostanie tutaj - powiedziała Katarzyna Kubica z Ogólnopolskiego Związku zawodowego Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP).

W "białym miasteczku" ukazał się czwarty numer "Kuriera Białego Miasteczka". Pismo powstało z inicjatywy zespołu lewicowej "Krytyki Politycznej" w porozumieniu z OZZPiP. Wedle informacji ze strony internetowej tego czasopisma, jest ono wydawane od 2002 roku przez środowisko osób "zaangażowanych w budowę lewicowej formacji w Polsce".

Jak powiedział redaktor naczelny "Krytyki Politycznej" Sławomir Sierakowski, celem dziennika jest nie tylko dokumentacja wydarzeń przed kancelarią premiera, ale też dostarczanie rozrywki pielęgniarkom.

W różnych numerach "Kuriera" znaleźć można wywiady, m.in. z publicystką Haliną Bortnowską. Przedstawione są sylwetki pielęgniarek przebywających przed kancelarią premiera, jak również wypowiedzi osób publicznych popierających protest.

Publikowane są teksty wykładów wygłaszanych w ramach "białego uniwersytetu" przez naukowców, działaczy organizacji pozarządowych, np. Kazimierę Szczukę i Piotra Laskowskiego. Z pismem współpracują m.in. Sławomir Sierakowski i Julia Kubisa - socjolog związana ze środowiskiem feministycznym.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)