Trwa ładowanie...
d1tdnjg

Trwa kwesta na Starym Cmentarzu w Łodzi

Po raz 13. na Starym Cmentarzu w Łodzi odbywa się kwesta na rzecz ratowania zabytków najstarszej w mieście nekropolii, na której pochowani są obok siebie ewangelicy, wyznawcy prawosławia i katolicy.

d1tdnjg
d1tdnjg

###Galeria
[

]( http://wiadomosci.wp.pl/gid,9343673,kat,32834,galeriazdjecie.h tml ) [

]( http://wiadomosci.wp.pl/gid,9343673,kat,32834,galeriazdjecie.h tml )

Cmentarze polskie

Pieniądze zbierają artyści, dziennikarze, politycy, samorządowcy oraz członkowie Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem.

d1tdnjg

Tegoroczna kwesta rozpoczęła się już w ub. sobotę. W weekend pieniądze do puszek zbierała młodzież. Puszki wydaliśmy ponad stu osobom. Młodzież rzeczywiście dopisała. Nie spodziewaliśmy się aż tak dużego zainteresowania - powiedziała Hanna Kucharska z Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem.

Według niej zainteresowanie cmentarzem i pracami renowacyjnymi wśród łodzian jest duże. Słowa te potwierdził kwestujący dziennikarz "Gazety Wyborczej" Jerzy Walczyk. Rzeczywiście, odwiedzający nekropolię pytają, co zostało zrobione, ile potrzeba pieniędzy na renowację zniszczonych zabytków - powiedział.

Do tej pory na ratowanie zabytków Starego Cmentarza zebrano łącznie prawie 550 tys. zł. Z roku na rok do puszek kwestujących trafia coraz więcej pieniędzy. W ub. roku było to ponad 50 tys. zł.

Kwestę wymyślił przed laty nestor łódzkich przewodników Stanisław Łukawski. Akcję zainicjował łódzki ośrodek TVP, a współorganizatorem jest Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem. O tym, który zabytek będzie odnawiany za zebrane z kwesty pieniądze decyduje specjalna rada. W jej skład wchodzą m.in. przedstawiciele kościoła prawosławnego, ewangelickiego i katolickiego. Co roku część pieniędzy jest przeznaczana na prace przy renowacji jednego z najciekawszych zabytków - neogotyckiej kaplicy grobowej łódzkiego fabrykanta Karola Scheiblera. Na jej remont potrzeba kilku milionów złotych.

d1tdnjg

Łódzki Stary Cmentarz powstał w latach 1855-1858. Znajduje się na nim niemal 600 zabytkowych i artystycznych obiektów sztuki nagrobnej, świadczących o wielokulturowej historii Łodzi; ponad 100 z nich wpisano do wojewódzkiego rejestru zabytków. Obok kaplicy Scheiblera znajdują się tam także grobowce innych łódzkich przemysłowców, m.in. Geyerów i Grohmanów; są też zabytkowe groby rosyjskich urzędników carskich, przedstawicieli inteligencji i artystów. Sprawdź jak dojechać na cmentarze:

d1tdnjg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tdnjg
Więcej tematów