"Intensywny" audyt służb specjalnych. "Opinia publiczna dowie się bardzo wiele"
Minister koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak poinformował, że obecnie jest przeprowadzany "intensywny audyt" we wszystkich służbach specjalnych. Polityk liczy na to, że niedługo zostanie również powołana komisja śledcza, która dogłębnie wyjaśni sprawę inwigilacji.
Audyt ma na celu zbadanie kwestii nielegalnej inwigilacji, w szczególności z użyciem oprogramowania Pegasus i innych podobnych narzędzi.
- Trwa intensywny audyt we wszystkich służbach, który dotyczy nielegalnej inwigilacji, w szczególności z użyciem oprogramowania Pegasus, bądź innych zbliżonych narzędzi. Gdy ten audyt się zakończy, na pewno będziemy informowali - powiedział Siemoniak.
Minister koordynator służb specjalnych zaznaczył też, że w najbliższym czasie prawdopodobnie zostanie powołana sejmowa komisja śledcza, która zajmie się sprawą inwigilacji. - Z pewnością opinia publiczna dowie się bardzo wiele na ten temat. Ja uważam to za jedną z największych afer po 1990 roku w polskiej polityce - przyznał.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Konkretne kroki po decyzji Bodnara. Wiceminister ujawnia
Siemoniak podkreślił, że wyjaśnienie tej sprawy jest kluczowe dla przyszłości polskiej demokracji i praworządności.
- Nie zabraknie nam determinacji, żeby do spodu, do każdej decyzji, do każdego nazwiska to wyjaśnić - zapowiedział.
Co będzie dalej? Siemoniak mówi o nowych regulacjach
Siemoniak wyraził również swoje zdanie na temat przyszłości, mówiąc, że powinny być przyjęte takie regulacje, które uniemożliwią jakiejkolwiek władzy podjęcie takich działań, jak inwigilacja opozycji czy ustawianie "pseudośledztw" w celu dotarcia do konkretnego polityka czy osoby.
- Proszę tutaj o kilka tygodni czasu, a na pewno opinia publiczna będzie o tym poinformowana - podsumował Siemoniak.
21 listopada ubiegłego roku posłowie klubu KO złożyli projekt uchwały dotyczącej powołania "Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystywaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej w okresie od dn. 16 listopada 2015 roku do dn. 20 listopada 2023 roku".