Trump wściekły na Niemcy i UE. "Tak dalej nie będzie"

Prezydent USA zarzucił Niemcom, że przeznaczają zbyt małą część budżetu na obronność. Ostro skrytykował również politykę handlową Unii Europejskiej, twierdząc, że jest wyjątkowo niekorzystna dla Stanów Zjednoczonych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Donald Trump jest niezadowolony z postawy Niemiec
Donald Trump jest niezadowolony z postawy Niemiec (East News, Fot: AFP/EAST NEWS)
WP

Podczas spotkania z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem Trump stwierdził, że Niemcy o wiele bardziej korzystają na NATO niż wnoszą wkład do Sojuszu.

- Niemcy kupują rosyjski gaz za miliardy dolarów, ale nie wydają dość na swe siły zbrojne - oświadczył, odnosząc się do celu NATO, jakim jest przeznaczanie przez wszystkie państwa członkowskie 2 proc. PKB na obronność. Szacuje się, że w przyszłym roku Niemcy osiągną 1,3 proc.

Trump skrytykował również politykę handlową UE, którą nazwał "ulicą jednokierunkową". Zdaniem polityka wspólnota wprowadziła "masywne ograniczenia handlowe", które godzą w interes USA.

WP

- Unia Europejska jest dla nas okropna, jeśli chodzi o handel. Naszym rolnikom nie wolno dostarczać tam swoich produktów. Ale UE, w tym przypadku Niemcy, zasypuje nasz kraj samochodami Mercedes i BMW. Tak dalej nie będzie - zapowiedział.

Zobacz także Paweł Kukiz: Marek Jakubiak: PiS będzie musiało bać się Donalda Tuska

Trump odniósł się do zapowiedzi Jean-Claude'a Junckera, który oświadczył podczas szczytu UE w Sofii, że wspólnota pracuje nad tzw. statusem blokującym, dzięki któremu unijne firmy nie będą zobligowane do dostosowywania się do reżimu sankcyjnego USA dotyczącego Iranu.

WP

- Osiągnęliśmy jednomyślne podejście, które wzmocni Komisję Europejską w toczących się negocjacjach z USA. UE jest nawet gotowa rozmawiać o liberalizacji handlu z naszymi amerykańskimi przyjaciółmi, ale tylko jeśli USA przyznają Unii nieograniczony wyjątek w sprawie taryf celnych dotyczących stali i aluminium - tłumaczył podczas bułgarskiego szczytu UE szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
WP
WP