Trwa ładowanie...
d85cmjg

Trump do prezydenta Meksyku: nie przyjeżdżaj, jeśli nie chcesz płacić za mur

Prezydent USA Donald Trump napisał na Twitterze, że jeśli prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto nie akceptuje decyzji USA ws. budowy muru na granicy i nie chce za niego zapłacić, powinien odwołać planowaną podróż do Waszyngtonu. Na reakcję prezydenta Meksyku nie trzeba było długo czekać. Jak podaje BBC, Enrique Pena Nieto odwołał swoje spotkanie z Trumpem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wiceprezydent USA Mike Pence oraz prezydent USA Donald Trump
Wiceprezydent USA Mike Pence oraz prezydent USA Donald Trump (PAP/EPA, Fot: Chip Somodevilla)
d85cmjg

"USA mają 60 mld dol. deficytu (handlowego) z Meksykiem. Był to jednostronny interes od samego początku NAFTA, ze stratą kolosalnych liczb (...) miejsc pracy i firm. Jeśli Meksyk nie chce zapłacić za mur, który jest bardzo potrzebny, to lepiej odwołać zaplanowane spotkanie" czytamy we wiadomości opublikowanej na Twitterze.

NAFTA to porozumienie o wolnym handlu między USA a Kanadą i Meksykiem. Nowa administracja w Waszyngtonie ma zamiar je renegocjować. W środę Nieto powiedział, że nie akceptuje decyzji Trumpa ws. budowy muru na granicy, i powtórzył, że jego kraj nie poniesie żadnych kosztów z tego tytułu.

d85cmjg

Pogłoski, że rząd Nieto rozważa odwołanie wizyty w Waszyngtonie, którą meksykański prezydent miał złożyć 31 stycznia, pojawiły się już w środę. Miała to być reakcja na podpisanie przez Trumpa dekretu o budowie muru na granicy z Meksykiem.

Projekt muru, który miał powstrzymać napływ imigrantów i podnieść stan bezpieczeństwa narodowego, był jedną ze sztandarowych obietnic wyborczych Trumpa. Prezydent USA stwierdził, że na razie za budowę zapłacą amerykańscy podatnicy, ale w ostatecznym rozrachunku Meksyk zrefunduje te koszty.

d85cmjg

Podziel się opinią

Share

d85cmjg

d85cmjg
Więcej tematów