Tropy dinozaura znaleziono koło Radomia
Na ślady scelidozaurów - niewielkich dinozaurów roślinożernych sprzed około 200 mln lat, natrafił w ubiegłym tygodniu w rejonie Radomia zespół Gerarda Gierlińskiego z Państwowego Instytutu Geologicznego.
"Zadeptana przez dinozaury powierzchnia ma około trzystu metrów kwadratowych. Jest tam wiele niezbyt dużych śladów. Długość stopy scelidozaura miała kilkanaście centymetrów, prawie takiej samej długości były kończyny przednie" - wyjaśnił Gierliński.
Ślady znaleziono w Zapniowie pod Przysuchą, w kopalni glinki ceramicznej. "To kolejne odkrycie śladów przodków wczesnych dinozaurów pancernych" - mówi badacz. W Polsce znajduje się w sumie dziewięć stanowisk ze śladami dinozaurów.
Na terenie Polski scelidozaury żyły około 200 milionów lat temu, na początku okresu jurajskiego - wyjaśnia paleontolog. Długość tych zwierząt mogła sięgać trzech metrów, ich ciało pokrywały płytki kostne, na grzbiecie znajdowały się kolce. Zakończony małym dziobem pysk służył do obgryzania krewniaków współczesnych sagowców.
Gierliński podkreśla, że ślady scelidozaurów znajdują się w miejscach stanowiących niegdyś plaże. "Na całym świecie w nabrzeżnych środowiskach często znajduje się ślady drapieżników, które zawsze mogły coś tam znaleźć. O ile obecność niedużych drapieżników w takich środowiskach jest w miarę logiczna, to nie wiadomo, co robili tam niewielcy roślinożercy" - powiedział.
Na razie badacze skupili się na jednym "komplecie" śladów z Zapniowa. Ich gipsowe odlewy przewieziono do Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, gdzie będą eksponowane. "Resztę powierzchni ze śladami trzeba odsłonić, oczyścić i zabezpieczyć. W przyszłości mogą stać się one atrakcją turystyczną rejonu. Na dalsze badania zgodziło się kierownictwo kopalni, na terenie której znaleziono ślady" - opowiada Gierliński.
Jak dodał paleontolog, tylko dwa polskie stanowiska ze śladami dinozaurów są dotychczas w ten właśnie sposób eksponowane. Jedno - to tropy sprzed 200 mln lat, pozostawione w Sołtykowie, w rezerwacie Gagaty Sołtykowskie (niedaleko Skarżyska Kamiennej). Drugie - to stanowisko w Bałtowie, na północ od Ostrowca Świętokrzyskiego, gdzie zachowały się ślady dinozaurów pochodzących z końca okresu polskiego "parku jurajskiego" (sprzed 150 mln lat).