RegionalneTrójmiastoZakończyło się głosowanie nad sopockim budżetem obywatelskim

Zakończyło się głosowanie nad sopockim budżetem obywatelskim

Błonia, publiczne toalety, nowe miejsca parkingowe przy cmentarzu i rewitalizacja kamienic – to ogólnomiejskie projekty, które zwyciężyły w tegorocznej edycji sopockiego budżetu obywatelskiego. Łącznie do wydania były cztery miliony złotych.

Zakończyło się głosowanie nad sopockim budżetem obywatelskim
Źródło zdjęć: © Wikipedia
Tomasz Gdaniec

07.07.2015 | aktual.: 12.07.2015 10:09

Poza projektami ogólnomiejskimi w głosowaniu wybrano dziewięć lokalnych projektów z czterech dzielnic. W każdej z nich do rozdysponowania było pół miliona złotych. Wygrywały głównie pomysły o charakterze rekreacyjnym – boiska oraz place zabaw. Jednym zwycięskim, niesportowym projektem jest rewitalizacja Kamiennego Potoku na odcinku od źródła do ujęcia w podziemny rurociąg.

- Podobnie jak w zeszłym roku złożyłem do Budżetu Obywatelskiego projekt dotyczący infrastruktury sportowej. Jako koszykarz, ale także osoba pracująca z dziećmi i młodzieżą wiem jak ważne są miejsca, które gromadzą ludzi aktywnych. Park Północny to idealne miejsce do czynnej rekreacji, dlatego uważam, że warto rozbudowywać infrastrukturę sportową w tym miejscu — mówi Marcin Stefański, wnioskodawca jednego ze zwycięskich projektów.

Dużo mniej zaawansowane są prace nad tegoroczną edycją budżetów obywatelskich w Gdańsku oraz Gdyni. Tam dopiero trzy tygodnie temu zakończył się nabór wniosków. W tegorocznej edycji do gdańskiego magistratu wpłynęła rekordowa liczba propozycji – ponad 330, z czego 140 dotyczy przestrzeni miejskiej. Propozycje przyszły ze wszystkich dzielnic, ale rekordzistą jest Chełm. Jego mieszkańcy przedstawili 25 propozycji. Poza standardowymi propozycjami takimi jak renowacja ławek, czy stołów kamiennych pojawiło się kilka bardzo oryginalnych pomysłów, a specjalny pumptrack, czy skatepark to tylko niektóre z nich. Do wydania jest łącznie ponad 11 mln zł.

- Sopot jako pierwszy wprowadził budżet obywatelski, a obecnie w wielu miastach naszego regionu realizowane są budżety partycypacyjne. Zaproponowaliśmy Prezesowi Stowarzyszenia Obwodu Metropolitalnego Gdańsk Gdynia Sopot, aby przystąpić do prac nad wspólną promocją budżetu obywatelskiego i stworzyć przestrzeń do wymiany doświadczeń. Postulujemy także wprowadzenie wspólnego harmonogramu pracy nad budżetem, aby zarówno składanie wniosków, jak i głosowanie odbywało się w największych miastach metropolii w tym samym czasie – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent miasta Sopotu.

Nieco mniej projektów, bo ponad 220, zostało zgłoszonych w Gdyni. We wszystkich dzielnicach zaproponowano remont dziecięcych placów zabaw oraz infrastruktury drogowej – nawierzchni ulic oraz chodników. Jednak i tutaj pojawiają się bardziej awangardowe pomysły takie jak – boiska do squasha, wybiegi dla psów, czy budowa ścianki wspinaczkowej. Wszystkie projekty są obecnie weryfikowane pod kątem formalnym. Głosowanie nad propozycjami w obu miastach odbędzie się jesienią tego roku.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Zobacz także
Komentarze (1)