RegionalneTrójmiastoZakończono oględziny po pożarze kościoła św. Katarzyny

Zakończono oględziny po pożarze kościoła św. Katarzyny

Prokurator prowadzący sprawę pożaru kościoła
św. Katarzyny zakończył oględziny prowadzone wraz z ekspertem z
zakresu pożarnictwa. Na razie nie wiadomo, kiedy zostanie
sporządzona opinia dotycząca przyczyn pożaru dachu świątyni.

Rzecznik gdańskiej prokuratury okręgowej, Grażyna Wawryniuk poinformowała, że podczas oględzin sporządzono m.in. dokumentację fotograficzną oraz spisano protokół. Dodała, że na razie nie można określić, kiedy biegły sporządzi opinię, czeka bowiem jeszcze na dodatkowe dokumenty. Dopiero wtedy określi czas jej wykonania - dodała.

Gdańska prokuratura okręgowa bada sprawę pod kątem artykułu 163 par. 1 Kodeksu karnego, który mówi o tym, że "kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru" może trafić do więzienia na 10 lat.

Według dotychczasowych ustaleń, wybuch pożaru w gdańskim kościele pw. św. Katarzyny może mieć związek z pracami dekarskimi. Tuż po tragedii przesłuchano m.in. dwóch robotników w wieku 47 i 35 lat, którzy wykonywali przed pożarem prace na dachu świątyni. Wcześniej sami zgłosili się oni na policję. We wtorek w prokuraturze zeznawał także przeor kościoła św. Katarzyny.

Ogień na dachu kościoła wybuchł w ostatni poniedziałek tuż przed godziną 15. Konstrukcja zawaliła się po kilkunastu minutach.

Szczątki dachu spadły na betonowy strop, dzięki czemu nie zajęło się wnętrze świątyni. Strażakom, udało się uratować wieżę kościoła wraz ze znajdującym się w niej carillonem.

Kościół pw. św. Katarzyny - najstarszy kościół parafialny Starego Miasta - został wzniesiony w latach 1227-1239 z fundacji książąt gdańsko-pomorskich i znacznie rozbudowany w XIV wieku. W 1945 roku uległ zniszczeniu. Wewnątrz znajduje się płyta nagrobna z 1659 r. słynnego astronoma Jana Heweliusza.

Na 76-metrowej wieży kościelnej zamontowany jest carillon - zespół zestrojonych ze sobą dzwonów, wyposażonych w mechanizm umożliwiający wygrywanie na nich melodii. W wieży kościoła ma także siedzibę Muzeum Zegarów Wieżowych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)