Za piętnaście miesięcy rozpoczną się prace budowlane na Wyspie Spichrzów
400 mln zł zostanie przeznaczonych w ciągu ośmiu lat na przebudowę gdańskiej Wyspy Spichrzów. Działka czekała na to od zakończenia ostatniej wojny. Inwestor na razie uruchomił punkt informacyjny.
04.08.2015 | aktual.: 08.08.2015 09:51
- Rozmowy nie były łatwe, ale najważniejsze, że osiągnięty kompromis doprowadzi do zabudowy tego wyjątkowego miejsca. Szczególne podziękowania należą się wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków, który wspiera proces zabudowy i liczymy, że wsparcie zostanie na cały czas inwestycji. Inwestycji, która powstaje w partnerstwie publiczno-prywatnym - mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.
Jedną z zaplanowanych prac jest remont i budowa mostów. Inwestor zaplanował przebudową starego mostu Stągiewnego. Chce też zbudować kładkę, która połączy Główne Miasto z Wyspą. Obiekty mają być gotowe na przełomie 2018 i 2019 roku. W tym samym czasie odda mają zostać do użytku pierwsze hotele, budynki mieszkalne oraz powierzchnie usługowe.
- Czuję dumę i zadowolenie, że nowa funkcjonalna przestrzeń będzie wtopiona w ścisłe centrum historycznego Gdańska. Prace ruszą już tej jesieni. Powstanie przestrzeń mieszkalna, handlowa, przestrzenie publiczne, poszerzymy także marinę i zbudujemy kładkę przez Motławę - mówił Gaetan Piret z Immobel Poland.
Rozbudowie ulegnie też przybrzeżna marina. Dzięki przemianie mostu Stągiewnego w most zwodzony, nabrzeże będzie mogło rozwinąć się w stronę południową. Pozwoli to na zwiększenie liczby cumujących jednostek. Poza przebudową mariny inwestycja zakłada również zmianę zewnętrznego układu komunikacyjnego w ciągu ulic chmielnej, motławskiej, pożarniczej oraz Części ciągu pieszego przy nabrzeżu nr dziewięć. Przebudowa ruszy za 15 miesięcy. Jej projekt zakłada zachowanie pozostałości historycznych spichlerzy; zostaną one wkomponowane we współczesną, funkcjonalną zabudowę użytkową.
Wyspa Spichrzów jest częścią Gdańska znajdującą się w biegu Wisły z pozostałą częścią miasta połączona jest systemem mostów oraz kładek. Pod koniec II wojny światowej została praktycznie w całości zrównana z ziemią. Z 294 przedwojennych budynków walki przetrwały tylko trzy, a dalsze 36 odbudowano. Północna część wyspy przez 60 lat znajdowała się w praktycznie niezmienionej od 1945 roku formie. Pokrywają ją głównie zabezpieczone ruiny dawnych spichlerzy i magazynów.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .