Wielka sopranistka Gwendolyn Bradley w Gdańsku
W sobotę 8 września o godz. 19 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku w Sali Koncertowej na Ołowiance wystąpi Gwendolyn Bradley, jeden z najpiękniejszych głosów sopranowych ostatnich 25 lat. Orkiestrą będzie dyrygować dyrektor artystyczny Filharmonii Bałtyckiej Michał Nesterowicz.
Gwendolyn Bradley to solistka najsłynniejszych scen operowych świata, m.in. Metropolitan Opera, Los Angeles Opera Company i Deutsche Oper Berlin. Jej popisowe role to Musettę w Cyganerii, Zerbineta w Ariadnie z Naxos, Zofia w Kawalerze srebrnej róży, Zuzanna w Weselu Figara, Nanette w Falstaffie, Blonda w Uprowadzeniu z Seraju, Oskara w Balu Maskowym.
Często pojawia się na scenach oper europejskich w Paryżu, Montpellier, Nicei, Monte Carlo, Madrycie, Monachium, Hamburgu, Wiedniu, Amsterdamie czy w Glyndebourne.
Jako solistka współpracuje z najwybitniejszymi orkiestrami i dyrygentami świata: Zubinem Mehtą (Filharmonicy Nowojorscy, Filharmonicy Izraelscy), Riccardo Muti (Philadelphia Orchestra), Mścisławem Rostropowiczem i Fruebeckiem de Burgos (Washington National Symphony Orchestra), Charlesem Dutoit (Montreal Symphony, Philadelphia Orchestra), Andre Previnem (Pittsburgh Symphony), Michaelem Tilsonem Thomasem (Los Angeles Philharmonic), Christopherem Hogwoodem.
Podczas Koncertu Nadzwyczajnego w sobotni wieczór na Ołowiance Gwendolyn Bradley wykona 7 utworów z towarzyszeniem orkiestry lub organów – Ave Maria Bacha oraz Gounoda, arię Rejoice Greatly z oratorium „Stworzenie świata” Haendla, Arie na strunie G Bacha oraz trzy pieśni Spirituals. Ponadto orkiestra Symfoniczna pod batutą szefa artystycznego Michała Nesterowicza wykona znakomitą, ulubioną przez publiczność suitę orkiestrową Haendla Fireworks, orkiestrowe części z oratorium Mesjasz Haendla i Stworzenie świata Haydna. Na organach zagra Hanna Dys, asystentka Akademii Muzycznej w Gdańsku, koncertująca w kraju i za granicą, laureatka wielu konkurów organowych.
Po znakomitym europejskim debiucie w roli Gildy w Rigoletcie Verdiego w Deutsche Oper Berlin, Bradley w roku 1988 została członkiem tego zespołu i ulubienicą berlińskiej publiczności. W Deutsche Oper Berlin zaśpiewała szereg znaczących ról jak Musettę w Cyganerii, Zerbinettę w Ariadnie z Naxos, Zofię w Kawalerze srebrnej róży, Zuzannę w Weselu Figara, Nanette w Falstaffie, Blondę w Uprowadzeniu z Seraju, Oskara w Balu Maskowym. Jej głos można było usłyszeć również w ostatnich produkcjach Deutsche Oper Berlin - zaśpiewała partię solową w scenicznej wersji Carmina Burana pod batutą Fruebecka de Burgos. W Deutsche Oper Berlin odbywają się także jej recitale pieśniowe.
Gwendolyn Bradley przez dziewięć sezonów była sopranem solowym w Metropolitan Opera w Nowym Jorku (debiut w 1981 r.). Zaśpiewała wówczas m. in. tytułową rolę w Słowiku Strawińskiego, Clarę w Porgy and Bess, Zerbinettę, Gildę, Blondę. Artystka związana była również z Los Angeles Opera Company, co zaowocowało wspaniałymi rolami, m. in. Paminy w Czarodziejskim Flecie, Blondy, Zerbinetty, Zerliny w Don Giovannim.
Często pojawia się na scenach oper europejskich m. in. jako Zerbinetta w Paryżu, Montpellier, Nicei, Monte Carlo, Zuzanna i Pamina w Madrycie, Blonda w Monachium, Blonda, Zuzanna, Zerbinetta w Hamburgu, Oscar w Wiedniu, Rodelinde w Amsterdamie czy Fiakermilli w Glyndebourne.
Michał Nesterowicz - dyrygent
W 2004 roku, mając 29 lat, objął stanowisko dyrektora artystycznego Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, stając się najmłodszym dyrektorem filharmonii w kraju. W opinii wielu znakomitości świata muzycznego uznawany za najbardziej interesującą osobowość artystyczną ostatnich lat.
Od 2000 roku występuje z wszystkimi orkiestrami polskich filharmonii oraz Sinfonią Varsovią, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Polską Orkiestrą Radiową i orkiestrami kameralnymi. Koncertował w Niemczech, Portugalii, Włoszech, Ameryce Południowej i USA.
W dorobku ma 12 płyt CD i wiele nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji oraz wytwórni płytowych w kraju i za granicą. Na stałe współpracuje ze Zbigniewem Preisnerem, Janem A.P. Kaczmarkiem i Grzegorzem Turnauem.
Bilety w cenie: w cenie 70-15 zł
Kategoria I - 70 zł; Kategoria II – 60/50 zł; Kategoria III – 50/40 zł; Kategoria IV - 15 zł
Więcej informacji: Dział Obsługi Widza, tel. 58/320-62-52 kasy biletowe: 58/320-62-62, mail: bilety@filharmonia.gda.pl