Przełom ws. Westerplatte. Jest decyzja NSA
Decyzją Naczelnego Sądu Administracyjnego odebrana miastu działka z pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte wraca w posiadanie Gdańska. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego jest prawomocny i ostateczny.
17.09.2021 13:07
Według Naczelnego Sądu Administracyjnego wojewoda pomorski i Ministerstwo Rozwoju nie zastosowali się do własnej specustawy. Tym samym działka na Westerplatte wraca do miasta.
Działka na Westerplatte odebrana miastu
Teren ten został przejęty przez rząd dzięki specustawie. Było to rozwiązanie siłowe, odrzucające propozycje kompromisu z miastem. Zostało ono podyktowane chęcią odebrania miastu tytułu organizatora corocznych obchodów rozpoczęcia II Wojny Światowej w tym miejscu. Skarb Państwa przejął ostatecznie teren w sierpniu 2020 roku.
Miejscy prawnicy od początku kwestionowali zapisy specustawy i wskazywali zawarte w niej błędy.
- Ten wyrok oznacza, że urzędnicy rządowych instytucji nie stosowali się do zapisów własnej ustawy, która została przyjęta w błyskawicznym tempie i na podstawie której została przejęta działka z pomnikiem. Na tej podstawie Ministerstwo Obrony i minister Mariusz Błaszczak organizowali uroczystości w 2020 i 2021 roku. Okazuje się, że było to działanie, które w obliczu dzisiejszego rozstrzygnięcia NSA, miało bardzo wątpliwe podstawy prawne – powiedział Maciej Buczkowski, zastępca dyrektora Biura Prezydenta Gdańska, cytowany w specjalnym komunikacie wystosowanym przez miasto.
Skandaliczne słowa Grzegorza Brauna w Sejmie. Polityk PiS mówi wprost
Spór Gdańska o kolejną działkę na Westerplatte z Muzeum II Wojny Światowej
Równolegle toczy się jeszcze spór miasta z Muzeum II Wojny Światowej o działkę, na której ma powstać cmentarz. Wielce prawdopodobne jest, że ta działka również wróci do miasta. Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał już wyrok, usuwający rozstrzygniecie ministerstwa z obiegu prawnego.
Wyrok NSA. ws. Westerplatte. Stanowisko Muzeum II Wojny Światowej
Już po komunikacie władz Gdańska oświadczenie wydała dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej. P.o. dyrektora prof. Grzegorz Berendt stwierdza, że decyzja sądu nie wpływa na plany Muzeum wobec Westerplatte i budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.