Trwa ładowanie...

W Polsce jest prawie 1,9 tys. bezdomnych dzieci. Rzecznik Praw Dziecka domaga się kontroli NIK

• W Polsce jest prawie 1,9 tys. bezdomnych dzieci
• Prawie 600 z nich mieszka w miejscach opuszczonych i altankach
• Rzecznik Praw Dziecka domaga się kontroli NIK

W Polsce jest prawie 1,9 tys. bezdomnych dzieci. Rzecznik Praw Dziecka domaga się kontroli NIKŹródło: Fotolia
d499ycg
d499ycg

- W porównaniu do 2013 roku liczba dzieci bezdomnych wzrosła o 354. Z przeprowadzonego badania wynika, że blisko 1,3 tys. dzieci przebywało w placówkach instytucjonalnych. A pozostałe 594 w miejscach niezamieszkałych, domkach czy altankach działkowych - informuje Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka.

Prowadzenie schronisk dla osób bezdomnych jest jednym z ustawowych obowiązków każdej gminy. W przypadku, gdy samorządy nie posiadają takich placówek są zobowiązane powierzyć to zadanie innym podmiotom. Jednak, jak wynika z danych RPD, część gmin robi to niewłaściwie. Dlatego Marek Michalak zamierza dokonać kompleksowej diagnozy problemu. Zwrócił się już do Prezesa NIK z prośbą o rozważenie możliwości podjęcia ogólnopolskiej kontroli doraźnej. Bezdomność dzieci, zawsze łączy się z innymi problemami społecznymi, w tym z biedą.

Jak wynika z danych UNICEF, liczba biednych pośród dzieci w Polsce w ciągu ostatnich kilku lat spadła z 22,4 do 14,5 proc. Nadal ponad pół miliona najmłodszych Polaków nie dojada, bo ich rodziców nie stać, aby zapewnić im przynajmniej w co drugi dzień posiłek z mięsa, drobiu lub ryby. Taki stan rzeczy może wywołać katastrofalne skutki.

- W Telefonie Zaufania często słyszymy, że dzieci są odrzucane czy wyśmiewane przez rówieśników, ponieważ nie mają najnowszych, kosztownych gadżetów czy ubrań. Zdarza się, że dzieci opowiadają konsultantom, że nie mogą wykonać zadania domowego, ponieważ nie mają wymaganych książek, dostępu do internetu czy komputera w domu, a zasoby szkolne są mocno ograniczone - mówiła w czerwcu Wirtualnej Polsce Lucyna Kicińska z Fundacji "Dzieci Niczyje".

d499ycg

Jak wynika z danych GUS, społeczna mapa zagrożenia ubóstwem w Polsce nie zmienia się istotnie od lat. Skrajnym ubóstwem zagrożone są najczęściej gospodarstwa domowe z osobami bezrobotnymi, niepełnosprawnymi oraz rodziny wielodzietne. Wysoka stopa ubóstwa skrajnego dotyczy przede wszystkim osób zamieszkałych na wsi oraz w małych miastach liczących do 20 tys. mieszkańców.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d499ycg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d499ycg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj