Trwa ładowanie...

W Nepalu powstanie osada "Mała Polska"

Oboje przeżyli trzęsienie ziemi w Nepalu. Widzieli głód i ruiny. Teraz wraz ze wsparciem przyjaciół chcą odbudować wieś Dumre. - Liczymy na pomoc Polaków. Możemy zmienić los 16 rodzin na lepszy, możemy dać im domy - mówi Magdalena Pietruszka-Pandey.

W Nepalu powstanie osada "Mała Polska"Źródło: Wikipedia
d1kqe32
d1kqe32

Historia zaczyna się niczym romans. Magdalena i Sujan Pandey poznali się kilka lat temu w Nepalu. Wzięli ślub. Obecnie prowadzą firmę trekkingową. Byli też w Nepalu podczas ostatniego trzęsienia ziemi. Szybko zaangażowali się w niesienie pomocy tam, gdzie nie docierają rządowe furgony. Za pieniądze własne i przyjaciół zaczęli kupować i rozwozić potrzebującym namioty, śpiwory, jedzenie, wodę pitną oraz przedmioty codziennego użytku. Udało im się odwiedzić kilka wiosek, w tym Dumre.

- Na tej wsi mieszka kilku naszych pracowników: tragarzy i przewodników, a została ona zniszczona całkowicie. Wieś składa się z 16 domów - wszystkie zawaliły się lub są uszkodzone tak, że trzeba je wyburzyć i zbudować od nowa. Mój mąż wpadł więc na pomysł, że powinniśmy pomóc mieszkańcom Dumre i odbudować ich domy. Wymyślił, że powstanie tam "Mała Polska" w Nepalu - miejsce odbudowane dzięki pomocy Polaków – mówi Wirtualnej Polsce Magdalena Pietruszka-Pandey, współorganizatorka akcji.

Domy w nepalskich wsiach budowane są bardzo prostymi środkami za pomocą kamieni, cegieł oraz gliny. Szkielety domów są drewniane, a dachy pokryte metalowym poszyciem. Nie mają kanalizacji. Koszt odbudowy domu waha się od 2,5 do 5 tys. dolarów w zależności od liczby mieszkańców. Wielu Nepalczyków nadal bowiem żyje w domach wielopokoleniowych. Podobną ilość pieniędzy trzeba będzie zebrać na odbudowę szkoły oraz zbiornika na wodę pitną. Ten ostatni ma powstać w pierwszej kolejności.

- Jesteśmy w trakcie zakładania fundacji "Mała Polska w Nepalu" i jak tylko ruszy nasze konto, zaczniemy zbierać środki wśród szerszego grona ludzi na odbudowę Dumre. Prace budowlane związane z odbudową domów ruszą we wrześniu lub październiku po zakończeniu pory deszczowej. Wolontariusze z realnym doświadczeniem budowlanym są mile widziani, ale muszą to być osoby znające realia Nepalu i dość proste techniki budowlane na nepalskiej wsi – dodaje Pietruszka-Pandey.

Trzęsienie ziemi, które nawiedziło Nepal pod koniec kwietnia było największą klęską naturalną od kilku lat. Zginęło wówczas prawie 9 tys. osób, a dalsze 20 tys. zostało rannych. Zniszczeniu uległy również zabytki i domy mieszkalne. Szacuje się, że 90 proc. szkół nie nadaje się do użytku.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d1kqe32
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kqe32
Więcej tematów