RegionalneTrójmiastoW Gdańsku powstanie Muzeum Sztuki Współczesnej

W Gdańsku powstanie Muzeum Sztuki Współczesnej

Do 2020 roku w Gdańsku ma powstać nowy oddział Muzeum Narodowego. Muzeum Sztuki Współczesnej będzie miało siedzibę na terenach postoczniowych. Zajmować się będzie ekspozycją zbiorów powstałych po 1945 roku.

W Gdańsku powstanie Muzeum Sztuki Współczesnej
Źródło zdjęć: © WP | Tomasz Gdaniec
Tomasz Gdaniec

02.09.2015 13:10

List intencyjny w sprawie utworzenia nowego muzeum podpisał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, marszałek Mieczysław Struk oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska. Muzealnicy oczekiwali tej inwestycji od wielu lat.

- Plany i marzenia na ten temat snujemy wraz z gdańskimi samorządowcami od lat. Ale dziś wreszcie udało się nam skonkretyzować je i urealnić. Jestem przekonana, że Gdańsk jak żadne inne miasto w Polsce zasługuje na muzeum prezentujące sztukę współczesną. Gdańska społeczność swoimi działaniami, wydarzeniami jakie dzieją się w mieście, wielokrotnie udowodniła, że chce takiej placówki i jej potrzebuje - powiedziała minister Omilanowska.

Gdzie dokładnie stanie muzeum? Zbiory trafią do hali B90 - do tej pory znanej głównie z koncertów muzyki alternatywnej. Eksponaty zostaną przeniesione z Oddziału Sztuki Nowoczesnej, mieszczącego się w Pałacu Opatów. Przeprowadza będzie szczególnie korzystna dla dzieł wielkoformatowych, które w większości spoczywały w magazynach. Łącznie gdańska kolekcja składa się z ponad 2 tys. zbiorów, reprezentujących wszystkie najważniejsze polskie szkoły artystyczne po 1945 roku.

- Oczywiście najpierw trzeba ten obiekt wykupić i zrewitalizować, a to wymaga nakładów finansowych. Mamy już jednak pomysł, jak pozyskać przynajmniej część funduszy - mówi prezydent Adamowicz.

Najprawdopodobniej pieniądze częściowo będą pochodzi ze sprzedaży gruntów należących do muzeum. Samorząd wojewódzki siedem lat temu wykupił od miasta działkę, którą później przekazał muzeum. Radni najprawdopodobniej zmienią plan zagospodarowania przestrzennego, aby placówka sprzedała ją z większym zyskiem. Wykorzystane mają zostać również środki pochodzące z funduszy europejskich.

Na obecnym etapie nie można podać żadnych konkretów. Koszty przystosowania budynków uzależnione są od tego, czy poza B90 włączone zostaną inne budynki. Trudno też oszacować przewidywaną datę rozpoczęcia działalności przez placówkę. Dyrekcja Muzeum Narodowego chce, aby inaugurację przeprowadzić do 2020 roku.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Zobacz także
Komentarze (17)