Trwa ładowanie...

Skwer im. ks. Jankowskiego z nową nazwą. Teraz w Gdańsku będzie "Gyddanyzc"

Skwer im. ks. Jankowskiego będzie od teraz nosił nazwę "Gyddanyzc" - tak zdecydowali miejscy radni. Wcześniej odebrano duchownemu tytuł honorowego obywatela miasta Gdańska.

Skwer im. ks. Jankowskiego z nową nazwą. Teraz w Gdańsku będzie "Gyddanyzc"Źródło: East News
dmzloy5
dmzloy5

Za nadaniem nowej nazwy skweru głosowało 19 radnych (w większości polityków Koalicji Obywatelskiej i ugrupowania "Wszystko dla Gdańska"), 5 było przeciwko, a 7 wstrzymało się od głosu - w tym szef gdańskiego Prawa i Sprawiedliwości Kacper Płażyński.

- Z doniesień medialnych wynika, że rodzina księdza Jankowskiego wytoczyła proces redakcji (Gazecie Wyborczej - przyp. red.), która opisała sprawę ks. Jankowskiego. Uważam, że powinniśmy się wstrzymać z nową nazwą do czasu zakończenia tego procesu - tłumaczył swoją decyzję Płażyński podczas dyskusji nad uchwałą.

Czym jest "Gyddanyzc"? To najstarsza forma zapisu nazwy Gdańska. Po raz pierwszy pojawiła się w utworze "Żywot Św. Wojciecha", który został napisany przez Jana Kapariusza na przełomie X i XI wieku.

Zobacz także: Burza piaskowa pod Elblągiem. Mamy nagranie

"Gyddanyzc" zaproponował prof. Andrzej Januszajtis, który jest propagatorem lokalnej historii. Władze Gdańska zamówiły u niego opinię historyczną w tej sprawie.

dmzloy5

Ks. Jankowski - kontrowersje

Ks. Henryk Jankowski był kapelanem "Solidarności" i wieloletnim proboszczem parafii św. Brygidy w Gdańsku. Po oskarżeniach ws. pedofilii w 2004 roku odsunięto go od sprawowania wcześniejszych funkcji, a w 2010 roku duchowny zmarł. Sprawa wróciła po publikacji reportażu Bożeny Aksamit w "Dużym Formacie". Ofiary po latach przerwały milczenie na temat skłonności ks. Jankowskiego.

W lutym trzech mężczyzn przewróciło pomnik ks. Jankowskiego. Położyli go na oponach i okryli komżą - szatą liturgiczną, jaką noszą m.in. ministranci. Na monumencie położono również dziecięcą bieliznę.

Miesiąc później miejscy radni odebrali księdzu Jankowskiemu tytuł honorowego obywatela Gdańska.Usunięto również jego imię sprzed terenu kościoła św. Brygidy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dmzloy5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmzloy5
Więcej tematów