Ruszył Jarmark św. Dominika
Doroczny Jarmark św. Dominika to jedna z największych atrakcji sezonu letniego w Gdańsku. W tym roku potrwa on 3 tygodnie, zacznie się 30 lipca a zakończy 21 sierpnia. Jak zapewniają organizatorzy, odwiedzający jarmark nie powinni ani przez chwilę narzekać na nudę.
Początki organizowanych w Gdańsku jarmarków sięgają XIII wieku i wiążą się z zakonem dominikanów oraz otrzymanym przez nich papieskim przywilejem odpustowym. Do czasu II Wojny Światowej jarmarki znane były jako Dominiki lub z niemiecka Danziger Dominik lub Dominiksmarkt. Po wojnie powrócono do tradycji i od tego czasu jarmark cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród handlowców, mieszkańców Gdańska a przede wszystkim turystów.
W tym roku teren Jarmarku św. Dominika rozciągać się będzie od Targu Węglowego poprzez ulicę Długą, Długi Targ, Mariacką aż po Targ Rybny oraz popularną Ołowiankę. Na ulicach: Szerokiej, Grobla I, Grobla II i Minogi usytuowane będą stoiska handlowe. Na ulicach Straganiarskiej, Grobla IV oraz Podwale Staromiejskie odnajdziemy kolekcjonerów i antykwariuszy. Natomiast ulica Długa i Długi Targ to miejsca, które zamienią się w ogromną galerię. Festiwal Regionów zlokalizuje się na ulicach Garbary i Tkackiej.
Uroczyste otwarcie Jarmarku, pod hasłem GDAŃSK WITA POMORZE, WIWAT WSZYSTKIE STANY, zapowiadane jest jako barwna parada. Wezmą w niej udział artyści, kupcy, rzemieślnicy i przedstawiciele Pomorza. Po paradzie wystąpi zespół Leszcze, a wieczór zakończy koncert grupy Kukiz&Piersi.
Jedną z największych atrakcji tegorocznego Jarmarku św. Dominika będzie XXVI Festiwal Folkowy Europejskiej Unii Radiowej, trwający od 4 do 7 sierpnia. Wystąpi na nim 21 najznamienitszych zespołów z 17 krajów, w tym z Polski. Festiwal rozpocznie Olo Walicki Kaszebe koncertem w kościele św. Jana. Tam też w kolejne dni festiwalu mieć będą miejsce koncerty wykonawców reprezentujących europejskie publiczne rozgłośne radiowe. A już od godziny 15 muzyka ludowa i folkowa rozbrzmiewać będzie na Długim Targu.
Podczas Jarmarku odbędzie się również 10 edycja Europejskiego Festiwalu Małego Dominika, którego głównym celem jest promowanie młodych talentów. Ponadto wśród wielu imprez towarzyszących na szczególną uwagę zasługują Baltic Sail, Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski oraz Festiwal Carillonowy. Interesująco zapowiada się również Dzień Bursztynu, który planowany jest 14 sierpnia.
Organizatorzy przewidują również uczczenie dwusetnej rocznicy urodzin H. Ch. Andersena. Na Targu Rybnym stanie Domek Pana Andersena, w którym odnajdziemy wiele atrakcji nie tylko dla najmłodszych. Z kolei na 14 sierpnia zaplanowana jest plenerowa edycja cyklicznej imprezy Antystres. Jak powiedział Larry Okey Ugwu, szef Nadbałtyckiego Centrum Kultury, uczestnicy będą tak dobrani by było rozpoznawani także dla turystów spoza Trójmiasta.
Wiele osób przyciągną bez wątpienia liczne koncerty, poza wspomnianymi już wykonawcami zapowiadane są występy m.in. Marcina Rozynka, Żuków, O.S.T.R, Róż Europy, Delons, Lao Che, Golden Life, a cały Jarmark zamknie recital Perfectu.