Rewolucja w gdańskiej komunikacji. Palacze będą wypraszani z autobusów i tramwajów
„Palących nie obsługujemy” - komunikaty takiej treści mogłyby pojawić się w gdańskich autobusach i tramwajach. Wszedł bowiem w życie zakaz palenia e-papierosów w komunikacji zbiorowej. Od teraz palący będą wypraszani z pojazdów.
- Kierowcy skarżyli się nie tylko na dym z e-papierosów. W pracy przeszkadzały im też awantury wybuchające między palaczami a pasażerami, którzy nie chcieli wdychać dymu. To był dla nas jasny sygnał, że trzeba kwestię e-palenia uporządkować. Zaczęliśmy od konsultacji z Unią Metropolitalną, żeby działania dotyczące komunikacji były jednolite. Zakaz palenia – wyjaśnia Beata Dunajewska, przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia Rady Miasta Gdańska.
Elektroniczny papieros składa się z nikotyny oraz pary wodnej. Środek ten został wymyślony na potrzeby palaczy chcących wyjść z nałogu. Jednak nie istnieją żadne naukowe opracowania dotyczące ich skuteczności. Jednocześnie okazało się, że po e-papierosy zaczęły sięgać osoby, które nie miały wcześniej styczności z nikotyną, głównie młodzież. Sprzedaż tego typu wyrobów została już zakazana m.in. w USA, Kanadzie i Australii. Kilka ośrodków akademickich w Polsce prowadzi badania na temat szkodliwości „elektronicznego dymku”. Uzyskane do tej pory wyniki są sprzeczne.
- Każdy pasażer może powiadomić kierowcę o e-papierosie palonym w pojeździe, może sam zadzwonić na straż czy policję. Interweniować może oczywiście kierowca, połączyć się z centralą ruchu, dyspozytorem, który przyjedzie na interwencję. Kierujący pojazdem może też wyprosić z pojazdu pasażera palącego e-papierosa, w przypadku awantur służby mundurowe mogą nałożyć wysoki mandat osobie zakłócającej porządek publiczny - mówi Sebastian Zomkowski, zastępca dyrektora ZTM w Gdańsku.
W najbliższym czasie w autobusach i tramwajach będzie prowadzona specjalna akcja informacyjna. Na razie nie wiadomo jaka będzie jej formuła. Szczegóły zostaną ustalone podczas spotkania członków Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej, zrzeszającego pomorskie gminy.
Gdańscy radni rozpoczęli swoje starania krótko po ogłoszeniu przez Światową Organizację Zdrowia raportu na temat elektronicznych papierosów. Agenda ONZ postulowała w nim wprowadzenia zakazu palenia e-papierosów w zamkniętych miejscach publicznych oraz reklamowania i sprzedaży osobom nieletnim. Szacuje się, że rynek ten jest wart 3 mld dolarów.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .