Pomorzanie szukają dawcy szpiku dla 20‑letniego Tomasza Skornego ze Słupska
• Potrzebny jest szpik dla 20-letniego Tomasz Skornego
• Wielgopolan: lekarze decydują się na przeszczep, gdy wszystkie inne metody zawodzą
• Chalecka: 30 lipca fundacja DKMS rozstawi swoje stoiska w dwóch miejscach w Słupsku
• Białaczka jest najbardziej śmiertelną chorobą pośród dzieci
• W bazie dawców zarejestrowanych jest ponad 787 tys. osób
- 30 lipca będzie dniem ważnym dla wszystkich chorych na białaczkę - tego właśnie dnia będzie można zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku. Fundacja DKMS rozstawi swoje stoiska w dwóch miejscach w Słupsku: w Galerii Słupsk oraz na Placu Zwycięstwa przed Ratuszem. Rejestracja dawców będzie trwała w godzinach 10.00-18.00 - informuje Karolina Chalecka, rzecznik prasowy słupskiego urzędu miejskiego.
Tomasz Skorny o tym, że jest chory dowiedział się krótko przed maturą. Mieszka w podsłupskiej wsi Gardnej Małej i jest strażakiem tamtejszej ochotniczej straży pożarnej. Pierwsze objawy były bardzo niepokojące - na całym ciele Tomasza pojawiły się grudki. Zdrowy do tej pory chłopak zaczął się szybko męczyć, a codzienne czynności stanowiły dla niego nie lada wyzwanie. Dlatego też poszedł do lekarza. Diagnoza okazała się jednak druzgocąca - podejrzenie białaczki. Tomasz cały czas poddawany jest transfuzjom krwi, jednak to tylko półśrodek. Niezbędny jest przeszczep szpiku kostnego.
- Przeszczep szpiku kostnego to ostateczność. Lekarze decydują się na niego, gdy wszystkie inne metody zawodzą. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że obecnie najbardziej śmiertelną chorobą pośród dzieci jest rak krwi - mówi Wirtualnej Polsce Dorota Wójtowicz-Wielgopolan z Fundacji DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska.
W Polsce funkcjonuje 15 ośrodków rejestrujących dawców. Aktualnie zarejestrowanych jest w nich ponad 787 tys. osób, ale tylko jeden proc. z nich będzie miało okazję podzielić się kiedykolwiek swoim szpikiem. Jak wynika ze statystyk, z roku na rok wzrasta liczba pobrań komórek krwiotwórczych. W 2013 roku dokonano 659 przeszczepów, a w 2015 już 1137. Tylko co czwarty zdiagnozowany pacjent ma szanse na znalezienie zgodnego genetycznie dawcy w swojej rodzinie, pozostali mogą liczyć jedynie na bezinteresowną pomoc zarejestrowanych osób. Dla nich szanse wahają się między 1:2000 a 1:3000000.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .