Policjanci nie mają czym kontrolować kierowców? Brakuje pieniędzy na narkotesty
• RPO: liczba posiadanych aktualnie przez policję narkotestów nie pozwala na prowadzenie badań prewencyjnych
• Każdego roku policja wszczyna ponad 75 tys. śledztw o prowadzenie pojazdów pod wpływem środków odurzających
• Policja chce do 2020 zakupić 92 tys. urządzeń do badania obecności narkotyków
- Ze względu na zwiększającą się liczbę zatrzymanych kierowców, co do których istnieje podejrzenie stosowania narkotyków, stwierdzamy, że policja posiada niewystarczającą liczbę narkotestów. Komendant Główny Policji, do którego zwrócił się rzecznik, potwierdził, że liczba posiadanych aktualnie przez policję narkotestów nie pozwala na przebadanie wszystkich uczestników wypadków drogowych oraz prowadzenie szerokich badań prewencyjnych, jak w przypadku akcji "trzeźwe poranki" - informuje Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.
Obecnie policjanci posiadają 3,5 tys. jednorazowych testerów, 82 urządzenia do pomiaru elektronicznego oraz 1,6 tys. kaset do aparatów. Funkcjonariusze planują w tym roku zakup dodatkowych 4,6 tys. testerów oraz 5,8 tys. kaset. Docelowo, do 2020, policjanci chcą zaopatrzyć się w 92 tys. urządzeń.
- Istotnym czynnikiem uniemożliwiającym skuteczne eliminowanie kierujących będących pod wpływem środków psychoaktywnych jest brak odpowiednich regulacji prawnych oraz urządzeń, pozwalających na wykrywanie wszystkich środków zabronionych. Obecnie zabronionych jest pięć grup środków działających podobnie do alkoholu. Jednak substancji, które mają negatywny wpływ na zdolności psychofizyczne i psychomotoryczne do prowadzenia pojazdów jest znacznie więcej, a liczba nowych związków chemicznych wprowadzanych na rynek rośnie - podkreśla Jarosław Zieliński z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
Policyjne statystyki są zastraszające. Jak wynika z danych Komendy Głównej, tylko w 2015 roku z winy kierujących pojazdami doszło do ponad 27 tys. wypadków. W wyniku tych zdarzeń śmierć poniosło dwa tys. osób. A każdego roku policja wszczyna ponad 75 tys. śledztw dotyczących prowadzenia pojazdów pod wpływem środków odurzających.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .