Trwa ładowanie...

Otwarcie jednego z najnowocześniejszych muzeów w Polsce już 16 maja

16 maja 2015 w historycznym budynku Dworca Morskiego w Gdyni, z którego tysiące Polaków wypłynęło w świat, zostanie otwarte jedno z najnowocześniejszych muzeów w Polsce. Przedstawi ono historię milionów naszych rodaków żyjących poza ojczyzną.

Otwarcie jednego z najnowocześniejszych muzeów w Polsce już 16 majaŹródło: Morska Agencja Fotograficzna Gdynia, fot: Dworzec Morski, zdjęcie wykonane w 1938 r. lub wcześniej
dyvbc4h
dyvbc4h

Ekspozycja stała przybliży dzieje emigracji z ziem polskich od XIX wieku do czasów współczesnych. Opowiada o Polakach, którzy wyjeżdżali w różnych czasach, z różnorodnych powodów, do rozmaitych miejsc na świecie. Narracja muzeum prowadzi zwiedzających od Wielkiej Emigracji, przez rewolucję przemysłową, masowe wyjazdy do Ameryki, życie w brazylijskiej dżungli, społeczność Chicago, dramatyczne ludzkie losy w czasie i po II wojnie światowej, trudne lata PRL-u, aż po najnowszą historię - po wstąpieniu przez Polskę do Unii Europejskiej.

Ekspozycja pozwoli poczuć i zrozumieć, z czym wiązał się wyjazd, pokaże jak wyglądała morska podróż pasażerów III klasy od zaokrętowania, przez oceaniczny rejs - zarówno na, jak i pod pokładem, po procedurę imigracyjną na słynnej Wyspie Ellis w USA. Wśród wielu atrakcji goście Muzeum znajdą kilkumetrową multimedialną instalację globu, poświęconą polskiej obecności na świecie, czy projekt "Batory w budowie" - w ramach którego powstaje największa na świecie makieta statku pasażerskiego.

Muzeum będzie działało pod adresem Gdynia, ul. Polska 1.

dyvbc4h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyvbc4h
Więcej tematów