RegionalneTrójmiastoNotre Dame de Paris - premiera roku w Teatrze Muzycznym w Gdyni

Notre Dame de Paris - premiera roku w Teatrze Muzycznym w Gdyni

W styczniu 2014 roku Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni rozpoczął starania o uzyskanie praw na realizację spektaklu „Notre Dame de Paris”. Negocjacje zakończyły się podpisaną w czerwcu 2015 roku umową z agencją Enzo Products, jedynymi właścicielami praw do tego tytułu.

Notre Dame de Paris - premiera roku w Teatrze Muzycznym w Gdyni

Polska prapremiera „Notre Dame de Paris” odbędzie się 9 września 2016 r. na Dużej Scenie liczącej 1070 miejsc. W ramach umowy zobowiązaliśmy się na co najmniej 85 przedstawień w okresie trwającym od prapremiery do dnia 31 grudnia 2017 rok, a następnie co najmniej 43 przedstawienia w 2018 roku i co najmniej 42 przedstawienia w 2019 roku.

Polscy fani czekali na ten tytuł od momentu paryskiego pokazu w 1998 roku, gdzie w oryginalnej wersji w rolę Quasimodo wcielił się Garou, a jego wykonanie piosenki „Belle” zostało nominowane do tytułu Piosenka Wieku (Song of the Century). Tym razem garbusa Quasimodo, przepiękną Esmeraldę, bezdusznego Frollo i rycerskiego Phoebusa będą mogli podziwiać polscy widzowie w przestrzeni gdyńskiego Teatru Muzycznego.

Historia powstania spektaklu „Notre Dame de Paris” to przede wszystkim historia Riccardo Cocciante – włoskiego piosenkarza, muzyka i kompozytora, autora muzyki do „Notre Dame de Paris”, który stworzył materiał muzyczny na 10 lat przed paryską premierą. Powstanie tego tytułu wiąże się z nieustannymi próbami przekonania francuskich producentów, że powieść Victora Hugo to temat aktualny i ciekawy. Obserwując wydarzenia, które rozgrywają się obecnie w Europie, trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić, ale 18 lat temu nie było to takie oczywiste. Dzięki wielkiemu uporowi, Riccardo Cocciante w końcu znalazł ludzi, którzy zaryzykowali i osiągnęli wspólnie ogromny sukces. Paryski pokaz w 1998 roku odbił się szerokim echem na całym świecie.

Od tego momentu każda realizacja „Notre Dame de Paris” jest tworzona przy ścisłym udziale francuskich realizatorów i właścicieli praw. Rzecz jasna w naszym przypadku nie będzie inaczej. Realizacja Teatru Muzycznego w Gdyni zostanie przygotowana przez autorów oryginału, którzy będą współpracować przy każdym elemencie spektaklu, aby jak najlepiej oddać atmosferę XV-wiecznego Paryża.

Scenografia „Notre Dame de Paris” wykorzystana w gdyńskim Teatrze Muzycznym jest pierwszą, oryginalną scenografią z paryskiej premiery, która miała miejsce 16 września 1998 roku. Używana przez nas scenografia pamięta największe sukcesy i najlepszych aktorów (w tym m.in. Garou). Wszystkie elementy dotarły do nas w bardzo dobrym stanie, wymagały jedynie „odświeżenia” i drobnych poprawek. Największym elementem scenografii jest ściana wzorowana na paryskiej Katedrze Najświętszej Marii Panny, zajmuje całe okno sceny. Po ścianie przemieszczają się tancerze, w górnych partiach akrobaci oraz odbywa się w niej akcja sceniczna spektaklu. Elementami scenografii są także m.in. trzy dzwony różnej wielkości, klatka więzienna Esmeraldy, ściana więzienna, ruchome kolumny z efektownymi gargulcami. Wszystkie elementy znakomicie oddają atmosferę XV-wiecznego Paryża.

Zgodnie z założeniami Twórców, dotychczasowe realizacje spektaklu, oparte były o nagrane podkłady muzyczne orkiestry i chóru. W gdyńskiej produkcji będzie inaczej! Nasz Zespół zrobił na Realizatorach tak duże wrażenie, że pierwszy raz (!) w historii Notre Dame de Paris spektakle będą grane z udziałem ORKIESTRY i CHÓRU.

Więcej informacji o premierze na stronie internetowej: www.muzyczny.org

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)