Nie przekażą WOT budynku gimnazjum. Władze Starogardu Gd. wycofują się z pomysłu
Władze Starogardu Gdańskiego wycofały się z propozycji, by budynek likwidowanego gimnazjum przekazać na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej. Przekazaniu sprzeciwiali się m.in. uczniowie, nauczyciele, rodzice i radni PO. Gimnazjum zostanie zlikwidowane w ramach reformy oświaty.
31.05.2017 17:35
Na pomysł, by budynek przeznaczyć na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej, wpadły władze Starogardu Gdańskiego. Janusz Stankowiak, prezydent miasta popierany przez PiS zdecydował się jednak zdjąć projekt uchwały z porządku obrad Rady Miasta. Zapowiedział jednocześnie, że władze nie będą już wychodzić z propozycją przekazania na potrzeby WOT Gimnazjum nr 3; nie wykluczył jednak, że mogą to samodzielnie zrobić np. radni.
Pierwszą próbę zdjęcia z porządku obrad wspomnianej uchwały podjęli już na początku sesji, stanowiący mniejszość w radzie radni PO. Gdy ich wniosek przepadł w głosowaniu, na sali obrad rozległy się gwizdy i protesty ze strony około stu osób, obecnych na sesji w charakterze publiczności. Byli to m.in. nauczyciele, rodzice i uczniowie Gimnazjum nr 3. Wówczas prezydent poprosił o krótką przerwę. Po naradzie ze współpracownikami ogłosił decyzję o wycofaniu wniosku dotyczącego szkoły.
W ostatnich wyborach samorządowych, w których Janusz Stankowiak uzyskał fotel prezydenta, jego kandydaturę poparli m.in. lokalni działacze PiS. Także w starogardzkiej Radzie Miasta radni PiS (wraz z koalicjantami z mniejszych lokalnych komitetów) mają liczebną przewagę nad radnymi PO.
W myśl wycofanego projektu uchwały, budynek, w którym dziś mieści się Gimnazjum nr 3, miał zostać przekazany na rzecz Skarbu Państwa, "w celu dalszego przekazania w trwały zarząd na potrzeby resortu obrony narodowej w związku z formowaniem WOT".
Uchwała zakładała, że gimnazjum miałoby pełnić funkcję oświatową do końca roku szkolnego 2017/2018. Wówczas około 200 uczniów wygaszanego w efekcie reformy oświaty gimnazjum zostałoby przeniesionych do obiektu Szkoły Podstawowej nr 1, w której - po przenosinach - uczyłoby się w sumie 1250 uczniów.
Przenosinom uczniów i przekazaniu obiektu wygaszanego gimnazjum na potrzeby WOT sprzeciwiał się pomorski oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz działacze PO. W rozmowie z Polską Agencją Prasową przewodniczący klubu parlamentarnego PO, pomorski poseł Sławomir Neuman, nazwał ten pomysł "skandalicznym". Zwracał m.in. uwagę, że gimnazjaliści mieliby być przeniesieni do dużo liczniejszej szkoły.
Wojska Obrony Terytorialnej - jako odrębny, piąty rodzaj sił zbrojnych - zostały powołane z początkiem bieżącego roku. Misja WOT to obrona i wspieranie lokalnych społeczności, żołnierze terytorialnej służby wojskowej mają być związani z ludnością i rejonem ewentualnych działań, w którym mają zabezpieczać obywateli i infrastrukturę, odciążając w ten sposób jednostki operacyjne, które będą mogły skupić się na zasadniczych zadaniach obronnych. W czasie pokoju zadaniem wojsk OT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. WOT ma wspierać i uzupełniać działania służb ratowniczych.