Nie będzie śledztwa dot. nieprawidłowości w finansowaniu związku Samoobrona
Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście odmówi
wszczęcia postępowania w sprawie domniemanych nieprawidłowości w
finansowaniu związku zawodowego Samoobrona na Pomorzu.
Nieprawidłowości zarzucała m.in. posłance Danucie Hojarskiej jej
była współpracownica.
Szefowa prokuratury Gdańsk-Śródmieście Renata Klonowska wyjaśniła, że stanie się tak, bowiem składająca doniesienie i przesłuchiwana w tej sprawie b. współpracownica posłanki nie wskazała żadnych okoliczności, ani faktów, które mogłyby potwierdzić przypuszczenia o domniemanych nieprawidłowościach. Same stwierdzenia, że do nich dochodziło, nie wystarczą, by wszcząć postępowanie przygotowawcze - wyjaśniła Klonowska.
Prokuratura wyjaśniała sprawę po doniesieniu b. szefowej biura Samoobrony w Gdańsku, Grażyny Szawarskiej. Według niej, nieprawidłowości w finansowaniu związku miała dopuszczać się posłanka Hojarska i dyrektor jej biura poselskiego. Mieli oni nie rozliczać się z pieniędzy, które wpływały od darczyńców na związek zawodowy Samoobrona.
Sprawa związana była z publikacjami mediów nt. wpłaty na konto Związku Zawodowego Rolników Samoobrona ok. 100 tys. zł na "cele charytatywne" przez firmę Prokom Software. Według "Gazety Wyborczej", z tych pieniędzy sfinansowano jednak także polityczną reklamę partii, a prawo zabrania finansowania partii politycznych przez firmy.
Doniesieniom tym zaprzeczali zarówno szefowa pomorskiej Samoobrony Danuta Hojarska, jak i szef partii i związku Andrzej Lepper. Ja bym ryzykował zabraniem subwencji na partię- oburzał się lider Samoobrony. Byłbym nierozsądnym politykiem i przywódcą partii. Czegoś takiego bym nie zrobił - mówił w listopadzie Lepper. Podkreślił, że związek działa na innych zasadach niż partia, ale obie organizacje działają "zgodnie z prawem". Dodał, że na związek można każdą kwotę wpłacić. To nie ja tworzyłem takie prawo - powiedział Lepper.