Naukowcy z Politechniki Gdańskiej zbudowali most z tworzyw sztucznych
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej zbudowali most przy użyciu materiałów z recyklingu. "Ekokładka" jest lekka, wytrzymała i niepalna. Innowacyjna technologia może znaleźć zastosowanie na terenach klęsk żywiołowych. A dziś przejdzie testy obciążeniowe.
- Badania rozpoczęliśmy w 2007 roku. Jednak wówczas nie uzyskaliśmy dofinansowania. Projekt w obecnym kształcie rozpoczęto w 2012 roku. Na razie skupiliśmy się na stronie konstrukcyjnej procesu. Analiza finansowa zostanie przeprowadzona w ciągu najbliższego półrocza – mówi Wirtualnej Polsce dr Mikołaj Miśkiewicz z Politechniki Gdańskiej.
Kładka została wybudowana z ekologicznych materiałów kompozytowych. W praktyce oznacza to, że w dużej mierze wykorzystano zużyte plastikowe opakowania, np. przy nakładaniu pianki do rdzenia konstrukcji. Dzięki zastosowanym materiałom konstrukcja jest lekka, łatwa w utrzymaniu i montażu, niepalna, odporna na czynniki atmosferyczne, wytrzymała. Może po niej przejechać np. ambulans.
Kładka posiada unikalną budowę i strukturę. Została w całości wykonana jako jeden element. Wykorzystano do tego tzw. technologię infuzji. Polega ona na ułożeniu elementów „na sucho”. Dopiero wówczas są one łączone za pomocą lanej pod ciśnieniem tężejącej żywicy. Zabieg ten pozwala na dowolne kształtowanie faktury obiektu. W żaden też sposób nie wyklucza jego malowania.
Projekt może znaleźć konkretne zastosowania komercyjne. Innowacyjna kładka może zostać umieszczona wszędzie tam, gdzie pojawiają się przeszkody komunikacyjne – cieki wodne, drogi szybkiego ruchu. Dzięki lekkości mostu można go transportować np. na tereny trzęsień ziemi.
W podobne badania zaangażowana jest Politechnika Warszawska. Jest ona jednym z członków konsorcjum, które w województwie podkarpackim buduje most z materiałów kompozytowych. Trójmiejski projekt powstał wspólnym wysiłkiem Politechniki Gdańskiej, Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie i firmy Roma.
Naukowcy planują w środowe popołudnie przeprowadzić próby obciążeniowe. Potrzebują do nich 180 osób, które równocześnie wejdą na konstrukcję. Wszyscy chętni mogą przyjść na godzinę 18.00 przed Budynek A Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska.
Na początku maja odbyły się już podobne próby wytrzymałościowe mostowych przęseł. Politechnika zorganizowała bowiem konkurs dla studentów „wyKOMBinuj mOst 2015”. Wówczas zadanie polegało na zbudowaniu możliwie najlżejszej i najbardziej wytrzymałej konstrukcji.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .