RegionalneTrójmiastoNa gdańskich przystankach komunikacyjnych można dostać darmowe książki - akcja "Czytaj PL"

Na gdańskich przystankach komunikacyjnych można dostać darmowe książki - akcja "Czytaj PL"

Krajewski, Orbitowski, Wichy - to tylko niektórzy autorzy, których książki można za darmo pobrać w Gdańsku. Jest to element prowadzonej w sześciu polskich miastach akcji "Czytaj PL". Pozycje można pobierać z plakatów umieszczonych na gdańskich przystankach komunikacyjnych.

Na gdańskich przystankach komunikacyjnych można dostać darmowe książki - akcja "Czytaj PL"
Źródło zdjęć: © WP.PL | Łukasz Szełemej
Tomasz Gdaniec

02.10.2015 | aktual.: 04.10.2015 10:40

- Czytaj PL! promuje, na wcześniej nie znaną w Polsce i Europie skalę, korzystanie z literatury przy użyciu nowych technologii. Zakładamy, że z darmowych wypożyczalni skorzysta nawet 100 tysięcy osób. Połączyliśmy siły w pięknej sprawie i wierzymy, że wspólnie zdziałamy wiele dobrego - mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego organizującego kampanię.

Co zrobić, aby pobrać darmowe e-booka? Należy pobrać z internetu darmową aplikację na smartfony "Czytaj PL". Następnie zaś zeskanować telefonem symbol, widniejący na plakacie. Pozwoli on na darmowe ściągnięcie książki. W Krakowie z tej możliwości skorzystało kilkanaście tysięcy ludzi.

Wśród tytułów, które będzie można wypożyczyć w trzystu e-bibliotekach znalazły się zarówno bestsellery, jak i bardziej ambitne publikacje. Do dyspozycji miłośników nowych technologii i kryminału będą powieści: "Arena szczurów" Marka Krajewskiego, "Kasacja" Remigiusza Mroza i "Inna dusza" Łukasza Orbitowskiego. Także dla fanów mocnych historii w e-bookowych wypożyczalniach umieszczono bezkompromisowe rozmowy Patryka Vegi z policjantami - "Złe psy. W imię zasad" i pierwszy thriller 2.0 - "Notebook" Tomasza Lipko.

- Warto przypomnieć, że Gdańsk promuje czytelnictwo w komunikacji już od wielu lat: w 2013 roku w gdańskich tramwajach pojawiło się kilkaset książek przekazanych przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną. Ponieważ książki te bardzo szybko się "wyczytały", kolejna edycja akcji polegała na umieszczeniu w tramwajach plakatów - wirtualnych półek z książkami - umożliwiających pobranie kilkudziesięciu ciekawych lektur - mówi Michał Piotrowski z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Czy promocja czytelnictwa jest potrzebna? Jak wynika z danych Biblioteki Narodowej 19 mln Polaków nie miało w ostatnim roku w rękach ani jednej książki, a 10 mln nie ma ani jednej w domu. W 2014 roku aż 59 proc. dorosłych Polaków nie przeczytało żadnej książki. Nawyk czytania książek, chociaż jest czynnością indywidualną to ma charakter społeczny. 90 proc. osób, które nie przeczytało w ciągu roku ani jednej pozycji, określa swoich znajomych jako raczej nieczytających. Najbardziej regularni czytelnicy mają zaś wśród swoich znajomych zaledwie 11 proc. osób, które nie sięgają po żadną publikację.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)