Trwa ładowanie...

Koronawirus. Sądny dzień w sanepidzie w Słupsku. Poważne szkolne ognisko

52 osoby zakażone - z tego 10 nauczycieli i 22 uczniów, a w dalszej kolejności ich rodziny i rodzeństwo - to bilans jednego z największych wykrytych dotąd ognisk koronawirusa związanych z zakażeniami w szkole. Sanepid podejrzewa, że źródłem zakażeń w słupskim liceum były wywiadówka, msza w kościele oraz koncert.

Koronawirus.  Rekord  zakażeń i 16 ognisk szkolnych w woj. pomorskimKoronawirus. Rekord zakażeń i 16 ognisk szkolnych w woj. pomorskimŹródło: Agencja Gazeta, fot: Agnieszka Sadowska
d457xpp
d457xpp

Koronawirus nie odpuszcza. W czwartek odnotowano rekord zakażeń w Polsce, na drugim miejscu pod względem liczby przypadków znalazło się woj. pomorskie (147 zachorowań). W województwie pomorskim już 16 ognisk koronawirusa jest związanych ze szkołami oraz przedszkolami. COVID-19 potwierdzono u 34 nauczycieli oraz 59 uczniów - wynika z danych przedstawionych przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdańsku.

Najpoważniejsza sytuacja jest w Słupsku. Najwięcej przypadków związanych jest z ogniskiem określanym jako szkolno-kościelne. Zakażone są łącznie 52 osoby, w tym 10 nauczycieli, 22 uczniów.

Koronawirus w szkole. Wywiadówka, koncert, msza

- Zaczęło się od dwóch nauczycielek, po czym zakażenia rozeszły się jak macki ośmiornicy. Na uczniów, rodziców, rodzeństwo i kolejne przypadkowe osoby. Prowadzimy dochodzenie epidemiologiczne. Możliwe, że do transmisji wirusa mogło dojść na koncercie, w którym brali udział uczniowie, na mszy w kościele oraz na wywiadówce - mówi Wirtualnej Polsce Włodzimierz Sławny, powiatowy inspektor sanitarny w Słupsku.

Dodaje, że nie ma potwierdzenia, aby do transmisji wirusa doszło pomiędzy uczniami podczas zajęć. Liceum, w którym doszło do zakażeń, przeszło na zdalny tryb nauczania.

d457xpp

Tylko w czwartek zdiagnozowano 16 nowych przypadków - co jest dobowym rekordem w powiecie słupskim. Liczba osób na kwarantannie w ciągu zaledwie czterech dni wzrosła o kilkaset - obecnie jest ich ponad 1449. W czwartek infolinie słupskiego sanepidu były niemal stale zajęte.

Zobacz też: Zbigniew Ziobro zawdzięcza o. Tadeuszowi Rydzykowi przysługę? Wiceminister komentuje

Zakażenia w szkołach. Imprezy urodzinowe i wesela

Zakażenia w szkołach i przedszkolach mają swój udział w tym, że w czwartek województwo pomorskie znalazło się na drugim miejscu w Polsce pod względem liczby przypadków koronawirusa. WSSE w Gdańsku wymienia łącznie 16 ognisk zakażeń wirusem SARS-CoV-2 związanych ze szkołami i przedszkolami.

Ognisko związane z imprezami urodzinowymi uczniów liceum objęło 33 przypadki zakażenia, w tym 22 uczniów z Gdyni, Sopotu i trzech innych powiatów.

d457xpp

W powiecie kościerskim jedno ognisko szkolne liczy 11 przypadków, w tym pięć osób to nauczyciele. Dodatkowa seria zakażeń w tym samym powiecie wiąże się z weselem, po którym zakażenia przeniosły się do szkoły oraz jednego z zakładów pracy (choruje już 28 osób).

Kolejne ognisko w tym rejonie Polski jest związane z weselem i przedszkolem. Odnotowano 6 przypadków zakażenia w powiatach nowodworskim i kwidzyńskim.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d457xpp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d457xpp
Więcej tematów