Gdynia. Operacja unieszkodliwienia miny z okresu II wojny światowej przy wejściu do portu. Ostrzeżenie dla mieszkańców i turystów
Urząd Morski planuje na wtorek operacją unieszkodliwienie niemieckiej miny z okresu II wojny światowej w rejonie portu w Gdyni. W związku z tym wyznaczone zostały strefy bezpieczeństwa oraz ograniczenia w żegludze i bezwzględny zakaz kąpieli.
15.06.2020 | aktual.: 15.06.2020 22:20
Gdynia. Unieszkodliwianie miny. Ostrzeżenie dla mieszkańców i turystów
Mina z okresu II wojny światowej znajduje się w rejonie między wejściem południowym do Portu Gdynia a Basenem Żeglarskim. Operacja jej unieszkodliwienia ma się rozpocząć we wtorek o godz. 8 rano. Przewiduje się, ze strefa rażenia odłamkami w niekontrolowanym wybuchu ma promień 500 m. Planuje się, że akcja potrwa do godziny 15.
W związku z tym Urząd Morski w Gdyni, a także urząd miasta oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydały specjalne ostrzeżenia i wyznaczyły strefy bezpieczeństwa. Do godzin popołudniowych obowiązuje zakaz wstępu na: plażę Śródmieście, bulwar, molo Południowe oraz basen Żeglarski. Strefa bezpieczeństwa dla kąpiących się w morzu wynosi prawie 11 km od miejsca planowanej detonacji ładunku. W tym rejonie będzie obowiązywał bezwzględny zakaz kąpieli. Nie można będzie również przebywać w okolicy portu w Gdyni.
"W ramach zadania, mając na uwadze moc ładunku wybuchowego znajdującego się w minie, wyznaczono strefę bezpieczeństwa o promieniu 10750 m, licząc od punktu niszczenia miny, która obejmuje linię brzegową na odcinku: Rewa – Gdańsk Westerplatte (włącznie) oraz inne strefy bezpieczeństwa, które znajdują się na mapie" - czytamy na stronach Urzędu Morskiego w Gdyni.
- Warunkiem przeprowadzenia tej operacji jest ładna pogoda, wiatr nie może przekraczać 2 stopni w skali Beauforta. Jeśli warunki będą odpowiednie mina zostanie podniesiona z dna, odholowana około 5 km w kierunku pełnego morza i tam zdetonowana. Jeśli pogada będzie nieodpowiednia operacja zostanie przełożona na środę - powiedziała Wirtualnej Polsce Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Gdyni.
Gdynia. Unieszkodliwianie miny. Siła tony trotylu
Niebezpieczny ładunek to niemiecka mina morska z okresu II wojny światowej. Waży ona blisko tonę, ma prawie 2 m długości i średnicę 66 cm. Według ekspertów z Marynarki Wojennej, zawiera ona materiał wybuchowy o sile, który odpowiada około tonie trotylu.
- Mina zawiera około 700 kg materiału wybuchowego o nazwie heksanit. Znajduje się ona na głębokości około 10 metrów. Nurkowie z 13 Dywizjonu trałowców. Zostanie ona podniesiona z dna na wysokość około 2 metrów i odholowana W miejscu zniszczenia najpierw zastosujemy metodę tzw. wypalania, co zmniejszy ilość materiału wybuchowego. Następnie wypłoszymy z tego rejonu morskie ssaki i dopiero wówczas zdetonujemy minę - wyjaśnił Wirtualnej Polsce kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski, rzecznik prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
Ładunek został zlokalizowany w marcu tego roku, podczas wykonywania przez pracowników Urzędu Morskiego w Gdyni kontrolnych pomiarów hydrograficznych w rejonie między południowym wejściem do Portu Gdynia a Basenem Żeglarskim. Od tego czasu trwały przygotowania do wtorkowej operacji zniszczenia miny.
Zobacz także: Grzegorz Schetyna o wyborze Małgorzaty Kidawy-Błońskiej: dzisiaj jesteśmy mądrzejsi