Gdańskie plaże czyste. Osiem z nich otrzymało ''Błękitną Flagę''
• Paszkowski: uczestniczymy w programie od 11 lat
• Nad jedenastoma punktami w Gdańsku zawiśnie ''Błękitna Flaga''
• W programie uczestniczy 4,2 tys. kąpielisk oraz marin z 49 krajów
- Zbliżający się sezon letni będzie kolejnym, podczas którego Gdańsk będzie z dumą eksponował Błękitną Flagę na aż ośmiu obiektach. Procentują nasze sukcesywne działania związane z podnoszeniem jakości i bezpieczeństwa wypoczynku na plaży oraz w gdańskich portach żeglarskich - mówi Leszek Paszkowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku.
W tym roku niebieskie flagi będą powiewać nad Jelitkowem, Molem w Brzeźnie, Domem Zdrojowym, Stogami, Sobieszewem oraz kąpielisko Orle. Oprócz nich, Błękitną Flagę otrzymały również trzy przystanie - Marina Gdańsk, Żabi Kruk oraz Tamka.
Jakie są kryteria? Kąpieliska i mariny oceniane były według czterech grup kryteriów - czystości wody, bezpieczeństwa, prowadzonej edukacji ekologicznej oraz rozwiązań środowiskowych.
Łączna długość linii brzegowej wszystkich gdańskich kąpielisk to ponad 1,5 km. Do ich pilnowania, miasto zatrudnia prawie 120 ratowników wodnych i 10 medycznych. Bezpieczeństwo jest szczególnie ważne dla osób uprawiających sporty wodne. Z roku na rok liczba amatorów wzrasta o ok. 5-6 proc. Jakość plaż przekłada się również na liczbę turystów. Szacuje się, że Gdańsk w ubiegłym roku odwiedziło 8 mln osób.
- Uczestniczymy w tym prestiżowym programie od 11 lat. Jesteśmy dumni, że nasze wysiłki po raz kolejny zostały docenione przez międzynarodowe jury. Zapraszamy do odpoczynku nad wodą w Gdańsku - dodaje Paszkowski.
Liczba kąpielisk, które spełniają te kryteria ciągle wzrasta. W pierwszej edycji "Błękitną Flagę" przyznano tylko trzem plażom. W tym roku błękitna flaga pojawi się nad 21 polskimi kąpieliskami i pięcioma marinami.
"Błękitna Flaga" jest to międzynarodowy program zainicjowany w 1985 r. przez Fundację Edukacji Ekologicznej z siedzibą w Kopenhadze. Celem programu jest wyróżnianie zarządzanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju kąpielisk i marin. Obecnie w programie uczestniczy 4,2 tys. kąpielisk oraz marin z 49 krajów.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .