Gdański stadion coraz konkretniej
Zakończyła się seria konsultacji, podczas których przedstawiciele
gdańskiego magistratu oraz Biura Inwestycji Euro Gdańsk 2012
rozmawiali z ekspertami i starali się "podpatrzeć" najciekawsze
pomysły i rozwiązania dotyczące budowy i funkcjonalności
nowoczesnych stadionów piłkarskich.
23.04.2008 08:00
Ostatecznie, w oparciu o sugestie specjalistów z Ernst & Young Corporate Finance i projektantów z konsorcjum RKW zrezygnowano z pomysłu wysuwanej murawy i zamykanego dachu stadionu Baltic Arena, który powstake na Euro2012.
- Osobiście do końca byłem zwolennikiem zamykanego dachu. Miałem nadzieję, że takie rozwiązanie pozwoli nam poza sezonem piłkarskim organizować na stadionie inne ciekawe imprezy masowe - np. koncerty. Przekonał mnie jednak argument, że zamykany dach nie tylko sporo kosztuje, ale ma wpływ na wiele innych czynników - takich jak choćby odpowiednie napowietrzenie murawy - tłumaczy prezydent Paweł Adamowicz.
Istotny wpływ na decyzję dotyczącą rozwiązań funkcjonalnych był również wysoki koszt ruchomych części stadionu - sama tylko budowa otwieranego dachu kosztowałaby dodatkowo 60 mln zł, a mechanizmu umożliwiającego wysuwanie murawy - ok. 100 mln zł. Do tego doliczyć trzeba również koszty związane z każdorazową eksploatacją i konserwacją tych elementów.
Na podstawie decyzji konsorcjum RKW opracuje projekt budowlany gdańskiego stadionu. W tej chwili kończą się prace projektantów dotyczące koncepcji wielobranżowej. Projekt wykonawczy robót ziemnych będzie gotowy do 30 września 2008 roku, zaś projekt wykonawczy całego obiektu poznamy 31 grudnia 2008 roku. Z początkiem 2009 roku rozpisany zostanie przetarg na budowę stadionu i na tej podstawie uda się prawdopodobnie ustalić ostateczny koszt tej inwestycji. Baltic Arena ma zostać oddany do użytkowania 31 grudnia 2010 roku.