Gdańsk rozpoczął badania nad nowym modelem komunikacji miejskiej
• Ankieterzy zapukają do 10 tys. gdańskich domów
• W 135 miejscach będą zliczane fale podróżnych
• W 124 punktach będzie mierzone natężenie ruchu
• Bielawski: Chcemy sprawdzić, jak będą się kształtowały zachowania mieszkańców
05.04.2016 | aktual.: 05.04.2016 10:41
- W ostatnim czasie oddaliśmy do użytku szereg inwestycji, w tym Pomorską Kolej Metropolitalną, a wkrótce pojedziemy tunelem pod Martwą Wisłą. Chcemy sprawdzić, jak będą się kształtowały zachowania mieszkańców w kontekście tych realizacji i innych uwarunkowań, aby w pełni świadomie kształtować politykę transportową - mówi Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki przestrzennej.
Jak przebiegać będzie badanie ruchu? Na 105 skrzyżowaniach oraz 19 przekrojach pomiarowych zliczane będą poruszające się w porannym oraz wieczornym szczycie komunikacyjnym pojazdy. Na większości ulic pomiary prowadzone będą codziennie przez osiem godzin. W kilku miejscach - jak np. ul. Kartuska - pojazdy będą zliczane przez całą dobę. W celu dokładnego zliczania pojazdów zostanie zastosowana metoda wideorejestracji. Nagrany obraz będzie mógł być wielokrotnie analizowany w zależności od potrzeb.
Podobnie zliczani będą podróżni. W ramach ankiety zbadane zostanie również natężenie pasażerów w 135 miejscach pomiarowych. Podróżni będą liczeni w autobusach, tramwajach oraz pociągach PKP, SKM i PKM.
- Trwają właśnie prace nad "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska". Musimy zbadać, jak zachowują się mieszkańcy, bo to będzie miało wpływ na rozwój układu komunikacyjnego w mieście, przebieg dróg - ocenia Edyta Damszel-Turek z Biura Rozwoju Miasta Gdańska.
W ramach ankiety do 10 tys. losowo wybranych domów zapukają ankieterzy, którzy będą pytać o preferencje dotyczące przemieszczania się po mieście - ile czasu zajmuje podróż, jaki środek transportu wybieramy najczęściej i dlaczego. Podobne kwestionariusze otrzymają również osoby odwiedzający gdańskie lotnisko. Wypełnienie ankiety potrwa ok. 20 minut.
Jak informuje Paulina Struska reprezentująca firmę prowadzącą badanie, ankietyzacja potrwa do połowy czerwca. Pierwsze wyniki będą znane miesiąc później. Na ostateczne rezultaty oraz symulacyjny model transportu trzeba będzie zaczekać do końca września.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .