Gdańsk. Komisja do spraw zieleni na Dolnym Mieście
W związku z inwestycją realizowaną w partnerstwie publiczno-prywatnym na gdańskim Dolnym Mieście powołana zostanie komisja do spraw drzew i zieleni. To pokłosie konfliktu mieszkańców dzielnicy z deweloperem.
Rewitalizacja Dolnego Miasta w Gdańsku to projekt w partnerstwie publiczno-prywatnym. Inwestycja budzi duże zainteresowanie lokalnej społeczności. W ramach przedsięwzięcia powstać mają budynki mieszkalne i usługowe. Powstaną też obiekty publiczne, które sfinansować ma prywatny inwestor Spółka GGI Dolne Miasto, której właścicielem jest deweloper Euro Styl S.A.
Powstająca komisja ma być kolejnym krokiem umożliwiającym ścisłą współpracę pomiędzy miastem, partnerem prywatnym oraz mieszkańcami.
Protesty na Dolnym Mieście
Realizacja wzbudza spore kontrowersje wśród lokalnej społeczności. W maju część mieszkańców dzielnicy zaprotestowała przeciwko planowanej wycince drzew na działce pomiędzy ulicami Toruńską, Kamienna Grobla i Jałmużniczą.
Poważny problem dużych miast podczas gwałtownych opadów. "To zachwianie równowagi"
Inwestor motywował wycinkę chęcią przywrócenia historycznego miejskiego układu urbanistycznego, do czego przychylił się również wojewódzki konserwator zabytków.
Udało nam się skontaktować z jedną z zaangażowanych w akcję osób, która wyraża zadowolenie z faktu powołania komisji, jednakże przestrzega przed nadmiernym optymizmem i obawia się, że to tylko pozorowane działania ze strony miasta i dewelopera.
- Problemem przy tej inwestycji jest nie tylko utrata terenów zielonych, ale miejsc ważnych dla lokalnej społeczności - słyszymy od osoby zaangażowanej w sprawę, niechcącej zdradzać jednak swoich personaliów.
Natalia Grzymała, radna dzielnicy Śródmieście, w rozmowie z nami zaznacza, że podjęte kroki ją cieszą, natomiast jest umiarkowaną optymistką. - Zależy nam przede wszystkim na zrealizowaniu naszego najważniejszego postulatu, zachowania boiska pod wierzbami, a także zagospodarowania wielkiego skarbu tej dzielnicy, terenu bastionów i opływu Motławy - dodaje.
Radna podkreśla również, że popiera inwestycję, natomiast zależy jej, żeby odpowiadała ona potrzebom mieszkańców i ma nadzieję, że komisja będzie miała na to pozytywny wpływ.
O komentarz zwróciliśmy się również do inwestora. - Inwentaryzacja zieleni i współpraca z ekspertami - przyrodnikami, dendrologami, ornitologami - nie jest dla nas, jako dewelopera, niczym nowym. Od wielu lat podejmujemy takie działania, starając się zachowywać istniejącą na danym terenie zieleń oraz tworząc nowe bioróżnorodne przestrzenie, które traktujemy jako pełnoprawną zieloną infrastrukturę służącą mieszkańcom, a nie tylko element estetyki naszych inwestycji. Powołanie Komisji ds. drzew i zieleni w związku z realizacją projektu PPP na Dolnym Mieście jest szczególnie istotne, biorąc pod uwagę specyfikę projektu - w dużej mierze skierowanego do lokalnej społeczności. Odpowiada to również na oczekiwania mieszkańców Dolnego Miasta dotyczące utrzymania zielonego charakteru dzielnicy oraz bioróżnorodności terenów zielonych, co dla nas, jako inwestora, również jest ważnym aspektem tego przedsięwzięcia - mówi Monika Żelazkiewicz, Kierownik Projektu Dolne Miasto.
Komisja doradczo-ekspercka
Jak czytamy na oficjalnej stronie miasta, organ ten z założenia będzie ciałem eksperckim i doradczym przy realizacji celów publicznych i komercyjnych w ramach projektu w zakresie zieleni. Nie będzie posiadać kompetencji do wydawania żadnych decyzji administracyjnych. Organem uprawnionym do wydawania decyzji dotyczących zieleni na Dolnym Mieście jest Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Jakie wobec tego cele stoją przed komisją?
Przede wszystkim, obszarem zainteresowania organu będą tematy dotyczące nasadzeń zastępczych, przesadzeń i wszelkich innych działań dotyczących zieleni na terenie dzielnicy.
W skład komisji wejdzie trzech przedstawicieli wyznaczonych przez Radę Dzielnicy Śródmieście oraz między innymi urzędnicy, eksperci, a także przedstawiciel inwestora prywatnego.
Rewitalizacja Dolnego Miasta w Gdańsku
Ze swojej strony miasto do inwestycji wniosło 39 nieruchomości. Wartość całego projektu w ramach partnerstwa prywatno-publicznego na Dolnym Mieście szacowana jest na około 277 milionów złotych. Kwota ta będzie na pewno wyższa na skutek wzrostu kosztów materiałów, robót, jak i usług budowlanych.
W planach są kolejne spotkania z mieszkańcami, dotyczące tematu rozwoju i zmian na terenie Dolnego Miasta. Najbliższe spotkanie planowane jest na połowę września.
Tereny zielone w Gdańsku
Na temat terenów zielonych toczy się ostatnio w Gdańsku ożywiona dyskusja. Miasto przedstawiło na początku sierpnia założenia nowej zielonej polityki miejskiej. Również na początku miesiąca nieoczekiwanie odżyła sprawa ewentualnych wycinek pod budowę parkingu podziemnego na ulicy Podwale Staromiejskie, która również budzi duże kontrowersje.