Trwa ładowanie...

Bez względu na bilans ceny wywozu śmieci w Gdańsku w przyszłym roku nie ulegną zmianie

• Kaczmarek: "Nie zakładamy więc ani podwyżek, ani obniżek opłat za odpady"
• Rynek wywozu śmieci wart jest ponad 3,3 mld zł
• W efekcie nowelizacji tzw. ustawy śmieciowej ceny wywozu wzrosły o 30 proc.

Bez względu na bilans ceny wywozu śmieci w Gdańsku w przyszłym roku nie ulegną zmianieŹródło: WP, fot: Tomasz Gdaniec
d26y7q9
d26y7q9

- Na dzień dzisiejszy nie ma jeszcze danych podsumowujących rok. Proszę pamiętać, ze opłata za grudzień wnoszona będzie przez mieszkańców Gdańska do 15 stycznia. Po tym czasie dokonamy bilansu i będzie można powiedzieć, jakimi faktycznie danymi zamknął się ten rok w gospodarce odpadami komunalnymi - informuje Wirtualną Polskę Katarzyna Kaczmarek, rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.

Przypomnijmy fakty. Rynek utylizacji przeszedł prawdziwą rewolucję w 2013 roku. Wówczas gminy przejęły ustawowy obowiązek usuwania odpadów. Szacuje się, że łączna wartość "rynku śmieciowego" to ponad 3,3 mld zł. Instytut Sobieskiego w swoim raporcie zauważył, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba firm zajmująca się utylizacją wzrosła o jedną piątą. Jednak nie przyczyniło się to do wzrostu konkurencyjności lub obniżki cen. Nałożenie nowych obowiązków na samorządy doprowadziło do wzrostu kosztów o ponad 30 proc. W ciągu dekady koszty odbioru śmieci wzrosły o 130 proc.

W ubiegłym roku mieszkańcy Gdańska nadpłacili z tytułu opłat za wywóz śmieci 18 mln złotych. Ustawa śmieciowa zakazuje samorządom zarabiania na zarządzeniu odpadami. Dlatego część pieniędzy przeznaczono na budowę nowego biurowca. Czy jeżeli bilans trzeci rok z rzędu wykaże nadwyżkę, to jest szansa na zmniejszenie opłat dla mieszkańców?

- Właśnie w życie weszła nowa umowa wywozowa na odpady - przypominam - zwiększyliśmy w niej częstotliwość odbioru niektórych odpadów i podnieśliśmy jakość obsługi mieszkańców. Od stycznia zaczynamy też przygotowywać logistycznie odbiór w mieście odpadów szklanych (wejdzie w życie od 1 lipca). Nie zakładamy więc ani podwyżek, ani obniżek opłat za odpady - wszelkie koszty podniesienia standardów obsługi opłacane będą z wnoszonych przez mieszkańców opłat - dodaje Kaczmarek.

Jak podkreśla urzędniczka, gdyby okazało się jednak, że jednak jakaś nadwyżka będzie - przeznaczymy ją na budowanie lokalnych punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych oraz intensywną edukację mieszkańców miasta w kwestii ekologii i segregacji odpadów.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d26y7q9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26y7q9
Więcej tematów