Trwa ładowanie...

Bałtyk czeka kolejny zakwit sinic?

Lato, słońce i zakaz wstępu do wody. Podobne obrazy pojawiają się każdego roku nad Bałtykiem. Winne temu są sinice. Ich pojawienie się nie tylko może zepsuć urlop, ale również zaszkodzić zdrowiu.

Bałtyk czeka kolejny zakwit sinic?Źródło: WP.PL
d2nc43y
d2nc43y

- Można powiedzieć, że obecność sinic w Bałtyku jest naturalną i pierwotną cechą tego ekosystemu. Masowy rozwój sinic w Bałtyku był odnotowywany już w 1939 r. Natomiast od lat 60. stał się regularnym zjawiskiem w Bałtyku Właściwym i w południowej części morza. Sądzi się, że poza wzrastającą eutrofizacją, przyczyniło się do tego kilka silnych wlewów bogatej w składniki odżywcze słonej wody z Morza Północnego – mówi Wirtualnej Polsce prof. Hanna Mazur-Marzec z Uniwersytetu Gdańskiego.

Sinice (cyjanobakterie) zalicza się do najstarszych i najprostszych organizmów na Ziemi. W przeszłości były uważane za glony. Wiadomo już, że należą do królestwa bakterii. Do zakwitu sinic dochodzi często przy dużym nasłonecznieniu, stojącej wodzie i wysokiej temperaturze.

- W przypadku zakwitu sinic Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny dokonuje wizualnej oceny wody w kąpielisku. W przypadku zakwitu sinic wydaje się ocenę o nieprzydatności wody do kąpieli. PPIS w Gdyni nie wykonuje badań laboratoryjnych. O wystąpieniu zakwitu sinic powiadamia Zakład Biotechnologii Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego, który pobiera próbki wody i wykonuje badania. O ich wynikach PPIS w Gdyni jest informowany na bieżąco - mówi Wirtualnej Polsce lek. med. Tomasz Kiliński, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gdyni.

Organizmy te pojawiają się w specyficznych warunkach. Ich zakwitowi sprzyja wysoka temperatura oraz wiatr, który powoduje falowanie morza.

d2nc43y

- Istnieje tylko jeden udokumentowany przypadek śmierci ludzi spowodowany toksynami tych organizmów. Miał on miejsce w 1996 roku w Brazylii. Ofiarami zatrucia byli pacjenci szpitala w mieście Caruaru, których poddano hemodializie (oczyszczaniu krwi z substancji toksycznych). Do tego zabiegu pobierano wodę z jeziora, w którym właśnie trwał masowy zakwit sinic. Niestety, procesy jej uzdatniania nie usunęły szkodliwych substancji. U 108 dializowanych osób toksyny spowodowały uszkodzenie wątroby, 60 z nich zmarło. Jednak najbardziej - na zatrucie toksynami – dodaje Mazur-Marzec.

Do zamknięcia większości trójmiejskich plaż z powodu zakwitu sinic doszło po raz ostatni w 2012 roku. Wówczas czerwone flagi, uniemożliwiające wejście do wody, wywieszono nad dziewięcioma kąpieliskami.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d2nc43y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2nc43y
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj