Trenuj mózg, bo go stracisz
Ćwicz mózg, odżywiaj go dobrze, a im wcześniej to zaczniesz tym lepiej - takie wnioski płynęły z dyskusji, prowadzonej w Waszyngtonie na spotkaniu badaczy choroby Alzheimera. Podkreślano, że zastosowanie się do tych rad pomoże zapobiec pojawieniu się tej destrukcyjnej choroby.
Nie ma pełnej gwarancji skuteczności, ale coraz więcej badań wykazuje, że dość proste środki mogą rzeczywiście obniżyć ryzyko śmiertelnej demencji.
Zdaniem doktora Yaakova Sterna z uniwersytetu Columbia, chodzi o budowę "rezerwy poznawczej", która nie jest czymś, z czym się człowiek rodzi.
W USA Stowarzyszenie Alzheimera prowadzi gratisowe kursy nauczające ludzi w różnym wieku, co robić, by "zachować zdolności mózgu".
Zdrowy mózg waży ok.0,90 kg. Naczynia krwionośne zasilają tlenem 100 miliardów komórek mózgowych. Zdrowy mózg jest w stanie produkować nowe neurony i adaptować się do końca życia. Jego wzrost zaczyna się w dzieciństwie, gdy rodzice czytają dzieciom bajki, zaś dalszy rozwój zależy od ilości otrzymywanych informacji. Osoby mniej wykształcone mogą o wiele łatwiej zapaść na Alzheimera niż osoby po studiach.
Twój mózg jest jak mięsień - używaj go lub go stracisz... Rozwiązuj nowe zagadki, naucz się grać w szachy, ucz się języków obcych lub próbuj sprostać poważnemu problemowi w pracy - powiedziała psycholog Elizabeth Edgerly, kierująca programem "ćwiczenia mózgu". Dodała, że ważne jest również życie towarzyskie. Nie wysiaduj przed telewizorem. Ludzie będący częścią grupy - kościoła lub klubu miłośników książki - starzeją się zdrowiej - powiedziała.
Z dyskusji wynikało również, że aby uniknąć choroby Alzheimera nie wolno ciągle się zamartwiać, trzeba się ruszać i pamiętać o diecie - m.in. mało tłuszczu, za to dużo owoców oraz jarzyn z witaminami E i C.