PolskaTrasa papieskiej pielgrzymki do Polski

Trasa papieskiej pielgrzymki do Polski

Specjalny zespół, w którym są przedstawiciele resortu Spraw Wewnętrznych i Administracji, Episkopatu Polski i policji, wizytował Wawel, Błonia, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach w Krakowie, a także Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau i Wadowice.

Są to miejsca, które może odwiedzić papież Benedykt XVI podczas pielgrzymki, planowanej na maj tego roku.

Rzecznik Archidiecezji Krakowskiej, ks. Robert Nęcek poinformował, że jest to pierwszy objazd miejsc na terenie archidiecezji, które mógłby odwiedzić Ojciec Święty. Jak podkreślił, wizytacja ma charakter wstępny i niewiążący.

Wszystko to się dopiero konstytuuje. Miejsca, które odwiedza zespół, są prawdopodobnymi celami papieskiej pielgrzymki, ale o jej ostatecznej trasie zdecyduje Watykan - powiedział ks. Nęcek.

Według niego, drugi objazd prawdopodobnej trasy papieskiej pielgrzymki w Polsce, już z udziałem przedstawicieli Stolicy Apostolskiej, odbędzie się 10 stycznia.

Jak PAP dowiedziała się ze źródeł zbliżonych do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, pielgrzymka do byłego obozu Auschwitz jest niemal pewna. Benedykt XVI odwiedziłby zarówno były obóz macierzysty Auschwitz I, jak też Auschwitz II - Birkenau.

Papież prawdopodobnie nie odprawi mszy świętej w byłym obozie, choć wizyta miałaby przypaść na kończącą pielgrzymkę niedzielę 28 maja. Uczyniłby to bowiem wcześniej tego dnia w Krakowie. Z Krakowa papież miałby się udać do Wadowic, a następnie do byłego obozu, skąd wróciłby do Krakowa i odleciał do Watykanu.

We wtorek specjalny zespół wizytujący odwiedził Wadowice. W rodzinnym mieście poprzedniego papieża członkowie zespołu byli w bazylice Ofiarowania Najświętszej Marii Panny i Domu Rodzinnym Jana Pawła II. Ojciec Święty Benedykt XVI prawdopodobnie wstąpi do tych miejsc.

Na szlaku pielgrzymkowym poprzedniego papieża Jana Pawła II były niemiecki obóz Auschwitz znalazł się w 1979 roku. Swoje rodzinne miasto Wadowice Jan Paweł II odwiedził trzykrotnie: w 1979, 1991 oraz 1999 roku.

Wizytowanie miejsc, które może odwiedzić papież Benedykt XVI podczas planowanej na maj pielgrzymki do Polski, trwa od poniedziałku. Zespół, w którym są m.in. wiceszef MSWiA Władysław Stasiak (nadzorujący w resorcie służby mundurowe), komendant główny policji Marek Bieńkowski oraz ekonom Episkopatu Polski ks. prałat Jan Drob, odwiedził wcześniej Częstochowę.

W związku z zapowiadaną pielgrzymką premier Kazimierz Marcinkiewicz powołał rządowy zespół do spraw przygotowania wizyty papieża w Polsce. Jego prace nadzoruje wicepremier i szef MSWiA Ludwik Dorn. W skład zespołu wchodzą m.in. przedstawiciele Kancelarii Premiera oraz resortów: transportu, zdrowia, finansów i spraw zagranicznych.

Do szóstego stycznia członkowie zespołu rządowego mają opracować informacje dotyczące celów, wydatków i potrzeb ich resortów związanych z zapowiadaną pielgrzymką.

Pierwsza wizyta papieża Benedykta XVI w Polsce jest przewidywana na ostatnią dekadę maja; najbardziej prawdopodobny termin to 25-28 maja, papież miałby odwiedzić Kraków, Warszawę i Częstochowę, Wadowice i były obóz Auschwitz.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)