ŚwiatTransportowy statek kosmiczny Dragon bezpiecznie powrócił z ISS

Transportowy statek kosmiczny Dragon bezpiecznie powrócił z ISS

Bezzałogowy kosmiczny statek transportowy Dragon wodował bezpiecznie na Pacyfiku u wybrzeży Meksyku, kończąc misję dostarczenia zapasów na Międzynarodową Stację Kosmiczną - podał właściciel statku, amerykańska prywatna firma SpaceX.

Transportowy statek kosmiczny Dragon bezpiecznie powrócił z ISS
Źródło zdjęć: © AP | NASA

"Dragon wylądował bezpiecznie o godz. 16.34 GMT (17.34 czasu polskiego) na Pacyfiku. Witamy z powrotem" - napisała na Twitterze SpaceX z siedzibą w Kalifornii. Statek wodował w odległości ok. 320 km od wybrzeży Meksyku; impet uderzenia w wodę złagodziły trzy spadochrony.

Powrót Dragona na Ziemię opóźnił się o jeden dzień z powodu niesprzyjających warunków pogodowych.

Na początku marca Dragon dotarł na Międzynarodową Stację Kosmiczną i pozostawał tam przez trzy tygodnie. Przebywającym na ISS astronautom dostarczył m.in. zapasy żywności i sprzęt badawczy, który posłuży do przeprowadzenia ok. 160 eksperymentów naukowych.

Na Ziemię powrócił z ładunkiem o wadze ponad 1,2 tony, na który składają się m.in. pobrane na stacji próbki, rezultaty eksperymentów z dziedziny biologii, biotechnologii i fizyki oraz stary sprzęt. Dragon to jedyny transportowy statek kosmiczny zdolny wykonywać misje zaopatrzeniowe w obie strony.

Była to już trzecia z łącznie 12 misji zaopatrywania ISS, jakie zrealizuje SpaceX w ramach zawartego z NASA kontraktu wartości 1,6 mld dolarów. Pierwszy komercyjny lot Dragon odbył w październiku ubiegłego roku, dostarczając astronautom około 400 kilogramów zapasów i sprzętu, a następnie pomyślnie wodując na Oceanie Spokojnym. Kolejna misja odbędzie się późną jesienią.

Wraz z definitywnym wycofaniem w 2011 roku ze służby amerykańskich wahadłowców NASA została pozbawiona własnych środków zaopatrywania ISS. Wymiana członków jej załogi następuje obecnie wyłącznie za pomocą rosyjskich statków Sojuz.

Zamiast podjąć kosztowny własny program budowy nowych pojazdów transportowych, agencja postanowiła zwrócić się do firm prywatnych, co uznano za tańsze rozwiązanie.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (45)