PolskaTraktat z Lizbony ratyfikowany w tajemnicy przed Polakami?

Traktat z Lizbony ratyfikowany w tajemnicy przed Polakami?

Polska ratyfikowała już Traktat z Lizbony - przynajmniej według oficjalnego portalu Unii Europejskiej - tak twierdzi europoseł Sylwester Chruszcz (LPR). W interpelacji, do której dotarł serwis internetowy tvp.info, Chruszcz domaga się od Komisji Europejskiej wyjaśnień w tej sprawie.

Rzeczywiście - na oficjalnej stronie UE: www.europa.eu, na mapie Unii Polska zaznaczona jest na zielono - jako kraj, który zatwierdził Traktat z Lizbony.

Dlatego domagam się odpowiedzi, czy to tylko pomyłka urzędników, czy jakaś gra polityczna z Polską. A może ratyfikacja odbyła się w tajemnicy przed Polakami? - pyta Sylwester Chruszcz. Z tego co mi wiadomo, prezydent nie złożył jeszcze swojego podpisu pod ustawą ratyfikującą traktat - przypomina eurodeputowany.

Z wątpliwościami posła Chruszcza na wszelki wypadek dziennikarze zwrócili się do Kancelarii Prezydenta, ale ta potwierdza: w sprawie Traktatu z Lizbony nic się nie zmieniło i prezydent ciągle nie podpisał ustawy ratyfikującej. Konstytucjonalista dr Ryszard Piotrowski z kolei uspokaja: według polskiego prawa do uznania traktatu niezbędny jest podpis prezydenta._ Bez tego ratyfikacji nie ma_ - podkreśla Piotrowski.

Teraz europoseł Chruszcz w interpelacji złożonej do Komisji Europejskiej domaga się korekty tego błędu.

Sprawę tajemniczej ratyfikacji traktatu na oficjalnych stronach UE dziennikarze próbowali wyjaśnić bezpośrednio w Brukseli. Rzecznik KE ds. instytucjonalnych Joseph Hennon zapewnił, że sprawdzi stronę i jeśli podejrzenia posła okażą się prawdziwe, zostaną naniesione odpowiednie poprawki.

Polski parlament przyjął ustawę o ratyfikacji 1 kwietnia 2008 r. Od tamtej pory czeka ona na podpis prezydenta. Lech Kaczyński zapowiedział, że wstrzyma się z podpisem aż wyjaśni się sprawa ratyfikacji traktatu przez inny kraj - Irlandię. To państwo odrzuciło bowiem dokument w referendum, a do tego by wszedł w życie potrzebna jest zgoda wszystkich krajów UE. (ap)

Karolina Woźniak

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)