"Traktat z Lizbony przezwycięży kryzys polityczny w UE"
Pomyślne zakończenie procesu ratyfikacyjnego i wejście w życie Traktatu z Lizbony, reformującego UE, niesie nadzieję na trwałe przezwyciężenie kryzysu politycznego w Unii - ocenił w Sejmie szef MSZ Radosław Sikorski. Podczas sejmowej debaty szef polskiej dyplomacji zwrócił się do Sejmu o wyrażenie zgody na ratyfikację Traktatu Lizbońskiego przez podpis prezydenta.
W swoim wystąpieniu Sikorski podkreślił aktywną rolę prezydenta Lecha Kaczyńskiego w doprowadzeniu do uzgodnienia kompromisu podczas szczytu Unii Europejskiej czerwcu 2007 roku. Ostateczny kształt Traktatu z Lizbony to wynik prac poprzedniego rządu z premierem Jarosławem Kaczyńskim na czele - zauważył minister.
Jak mówił, docenić należy "stanowcze zabieganie o uwzględnienie polskich postulatów przez europejskich partnerów". Obecny rząd przedstawia do ratyfikacji wynik pracy swoich poprzedników, wyrażając szacunek i uznanie dla skutecznych zabiegów o interes Polski i dla poczucia europejskiej współodpowiedzialności za dobro wspólne - podkreślił Sikorski.
Jego zdaniem, Traktatu Lizboński to "próba wspólnej odpowiedzi państw członkowskich UE na wyzwania współczesności". Jak dodał, obecny traktat nie jest "kopią" traktatu konstytucyjnego UE i nie jest też "rewolucyjny". Zmierza do realizacji takiej wizji UE, która odpowiada polskim potrzebom i oczekiwaniom; Unii opierającej się na sprawnych i skutecznych instytucjach, Unii solidarnej - uważa Sikorski.
Według Sikorskiego wysokie poparcie Polaków dla członkostwa w Unii Europejskiej powinno być zachętą dla wszystkich sił politycznych, by poprzeć ratyfikację Traktatu z Lizbony.
Jak podkreślił minister, Traktat Lizboński ustanowił dwie nowe instytucje unijne: stałego Przewodniczącego Rady Europejskiej oraz Wysokiego Przedstawiciela Unii ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa.
Dodał, że Traktat przewiduje także powołanie Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, czyli służby dyplomatycznej UE, która będzie wspomagać działania Wysokiego Przedstawiciela. W skład tej służby mają wejść m.in. dyplomaci delegowani przez państwa członkowskie. Szef MSZ poinformował, że rząd rozpoczął przygotowania do przedstawienia polskich kandydatów do służby.
Minister podkreślił, że reformy wspólnej zagranicznej i wspólnej europejskiej polityki obronnej nie podważają międzyrządowego charakteru współpracy w tych dziedzinach. Zasadnicze kompetencje w tym zakresie - dodał - w dalszym ciągu pozostają w kompetencji państw członkowskich wspólnoty. Polityka zagraniczna Unii będzie taka, jaką ją ustalą państwa członkowskie - zaznaczył Sikorski.
Jak dodał, ponieważ decyzje w obszarze polityki zagranicznej i polityki bezpieczeństwa zapadają jednomyślnie, interes żadnego z państw członkowskich Unii nie będzie pominięty.
Chcemy zacieśniać współpracę w ramach wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, zwiększać europejskie zdolności obronne i zdolności do reagowania kryzysowego - zadeklarował Sikorski. Dodał, że silna i świadoma swego potencjału Unia Europejska będzie w stanie prowadzić równorzędny, uwzględniający interesy swoich członków dialog ze wszystkimi, nawet najpotężniejszymi partnerami międzynarodowymi.
Sikorski zwrócił uwagę na potrzebę rozszerzenia Unii Europejskiej na wschód, zwłaszcza o Ukrainę. Jak podkreślił, jest to "nasz dziejowy obowiązek", ale jednocześnie wyzwanie.
Zdaniem szefa MSZ, racja stanu Polski nakazuje, żeby decyzje z zakresu polityki zagranicznej utrwalały bezpieczeństwo państwa, wspierały gospodarczy i cywilizacyjny rozwój społeczeństwa oraz umacniały pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej. Przyjęcie Traktatu z Lizbony wpisze się w ten nurt myślenia - podkreślił Sikorski.
Jak dodał, rząd Donalda Tuska z zadowoleniem przyjmuje fakt, że stale utrzymuje się wysokie poparcie społeczne dla członkostwa Polski w UE. Jak podkreślił, powinno to być zachętą dla wszystkich sił politycznych, by poprzeć ratyfikację Traktatu z Lizbony.