Trwa ładowanie...
d3f66ny
19-04-2004 17:20

Traktat Akcesyjny do Trybunału Konstytucyjnego

Koła sejmowe RKN, ROP, Porozumienia
Polskiego i Polskiej Racji Stanu złożyły do Trybunału
Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności Traktatu
Akcesyjnego z konstytucją - poinformował szef PP Jan Łopuszański.
Pod wnioskiem podpisało się 71 posłów, w tym także z Samoobrony i
LPR.

d3f66ny
d3f66ny

Trybunał Konstytucyjny może rozpatrzyć wniosek o stwierdzenie niezgodności Traktatu Akcesyjnego z konstytucją jedynie wówczas, gdy Traktat zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw.

Jak powiedział szef Ruchu Katolicko-Narodowego Antoni Macierewicz, Traktat Akcesyjny nie został "do dnia dzisiejszego" opublikowany w Dzienniku Ustaw, natomiast w Dzienniku Urzędowym UE Traktat został opublikowany 29 września 2003 roku.

Macierewicz powołał się też na wypowiedź szefa MSZ Włodzimierza Cimoszewicza w Sejmie z 31 marca. Cimoszewicz powiedział wówczas, że wedle jego wiedzy procedury wewnętrzne związane z ratyfikacją Traktatu Akcesyjnego zostały zakończone we wszystkich krajach. "Natomiast nie wiem, czy dokumenty ratyfikacyjne zostały we wszystkich przypadkach złożone" - dodał minister.

W ocenie Macierewicza, wypowiedź szefa MSZ świadczy o tym, że nie powinno być żadnych przeszkód do publikacji Traktatu Akcesyjnego w Dzienniku Ustaw, a tym samym do rozpatrzenia wniosku przez Trybunał Konstytucyjny. "Mamy do czynienia z matactwami, które nie przystoją rządowi, i domagamy się jak najszybszego opublikowania Traktatu Akcesyjnego, tak aby TK mógł rozpatrzyć wniosek" - podkreślił poseł.

d3f66ny

MSZ wyjaśnia, że nie zostały spełnione jeszcze wszystkie przesłanki konieczne do wejścia Traktatu w życie i jego publikacji. Zgodnie z Traktatem Akcesyjnym, do tego by wszedł on w życie, konieczne jest, by ratyfikowało go 15 obecnych państw UE i co najmniej jedno państwo przystępujące.

Jak powiedział Piotr Kaszuba z Departamentu Prawno-Traktatowego MSZ, zgodnie z Traktatem u depozytariusza, którym jest rząd włoski, musi zostać złożony dokument ratyfikacyjny. Dotychczas nie uczyniła tego tylko Holandia. Kaszuba zaznaczył, że podstawowe etapy ratyfikacji w Holandii zostały już dokonane, ale dokument, który zostanie przekazany depozytariuszowi w Rzymie, czeka na podpis królowej. Według Kaszuby, w tym tygodniu Holandia prawdopodobnie złoży dokument ratyfikacyjny. Traktat publikuje się niezwłocznie po jego wejściu w życie, co ma nastąpić 1 maja.

16 kwietnia Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że MSZ przekazało już "papierową" wersję Traktatu wraz z powiązanymi dokumentami w celu umożliwienia redakcji Dziennika Ustaw oraz Dziennika Urzędowego "Monitor Polski" w Rządowym Centrum Legislacji rozpoczęcie prac redakcyjnych związanych z przygotowaniem Traktatu do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Traktat Akcesyjny, który jest podstawą prawną przyjęcia 10 nowych krajów do Unii Europejskiej, podpisało 16 kwietnia ub.r. w Atenach 25 państw - 15 obecnych członków UE i 10 nowych, w tym Polska. Traktat oraz załączniki liczą około 13 tys. stron.

d3f66ny
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f66ny
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj